Pisma Vuka Karadžića biće konačno objavljena u Moskvi 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Na današnji dan pre 80 godina, listovi Vreme i Pravda doneli su, između ostalih, priču o Vuku Karadžiću i njegovim neobjavljenim pismima, kao i priču o krijumčarima sa broda.

List Vreme, na današnji dan pre 80 godina izvestio je čitaoce da će Državni književni muzej iz Moskve objaviti pisma koja je Vuk Stefanović Karadžić pisao u periodu od 10 godina – od 1842. do 1852.

Pisma Vuka Karadžića biće konačno objavljena u Moskvi 2
Foto:Screenshot/Digitalna.nb.rs.

U njihovoj arhivi za sada se nalazi niz od deset do sada neobjavljenih pisama koje je Vuk Karadžić slao iz Beča Sreznjevskom, koji je bio član Akademije nauka. U tim pismima bavio se pravopisom.

Ono što je interesantno jeste da se uz ta pisma nalazi i rukopis na srpsko-hrvatskom pod naslovom „Sistem i metode moga Rječnika srpskog jezika“, gde je izložio kojim se načelima služio prilikom izrade „Rječnika“.

Takođe, može se naći i pismo koje je napisala Ana Karadžić, Vukova žena, koje je uputila Sreznjevskom, moleći ga da se na bilo koji načn zauzme za izdavanje posmrtnih ostataka njegog supruga.

O velikom prijateljstvu Vuka i Sreznjevskog svedoči i pismo koje je i sam Sreznjevski napisao svojoj majci u kojem joj je pričao o njemu.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Pisma Vuka Karadžića biće konačno objavljena u Moskvi 3
Foto:Screenshot/Digitalna.nb.rs.

U listu Pravda, objavljena je priča sa druge strane sveta. Neobična situacija desila se u Americi kad su tamošnje carinske vlasti bile obaveštene da će brod koji je pun krijumčarene robe pristati na zabačenoj američkoj obali sa ciljem da tu robu izbaci.

Američke vlasti poslale su tri podmornice kako bi ih sprečili u toj nameri, međutim ispostavilo se da su krijumčari saznali za namere carinika, te su promenili svoj kurs i okrenuli se ka otvorenom moru.

Ipak, američke podmornice sprovele su hajku, uhvatile brod i primorale posadu da preda robu. Radilo se o velikim količinama kokaina i dragog kamenja.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari