Poginuo i poslednji unuk Karla Marksa 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

List Pravda 17. septembra 1938. godine doneo je nekoliko, s današnje tačke gledišta, prilično konzervativnih tekstova.

Poginuo i poslednji unuk Karla Marksa 2Kako piše ovaj list, zbog namere sultana od Jahore da se ženi, među njegovim podanicima preti opasnost od prave pobune.

„Sultan od Jahore se tek nedavno razveo sa svojom prvom ženom, jednom Škotlanđankom, kojom se u svoje vreme takođe venčao vez privole svojih podanika, koji ne trpe da im sultanija bude bela žena“, piše Pravda.

Ovog puta sultan je odlučio da se oženi Engleskinjom. Iako je njegova nova verenica toliko lepa da lako osvaja sve bele muškarce, „od Malajaca je uspela da zavede samo poglavara države“.

Malajci, kako piše Pravda, neće da čuju da im se vladar ponovo ženi belom ženom. Toliko su ogorčeni, da su spremni i da izazovu pobunu u Jahori.

Osim toga, možemo pročitati i autorski tekst jednog sudije o razlikama između „čoveka i žene“ u kriminalu.

Naime, ovaj sudija smatra da su razvoj društva i ekonomske prilike u zemlji doveli do toga da su se zločini uvukli, kako među muško, tako i među žensko stanovsništvo.

Osim što se ističe da „ženski kriminalitet nadmašuje muški u zločinima čedomorstva pobačaja, napuštanja dece“, ovaj sudija tvrdi i da je žena, kada zagazi u zločin, „nepopravljivija od čoveka“.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Poginuo i poslednji unuk Karla Marksa 3U „današnjem“ broju Vremena saznajemo da su dve žene iz Varšave tek nakon što je prošlo pet godina, shvatile da su zamenile decu.

„Jedna je bila katolikinja, druga jevrejka. Međutim, kako je otada prošlo pet godina i deca se razvijala, sličnost između dete katolikinje i majke jevrejke bila je sve veća“, piše ovaj list.

Kada su majke ustanovile tu sličnost, shvatile su da se to najverovatnije desilo dok su još uvek bile u porodilištu. Iako od porodilišta nisu mogle dobiti nikakav odgovor na ovo neobično saznanje, izjavili su da je „takav slučaj moguć“.

„Na osnovu toga obe su majke sasvim sporazumno zamenile decu. Državno tužilaštvo sada traži kaznu za njih zato što nisu formalno izvestile vlasti o toj razmeni“, piše Vreme.

Nešto ispod ove vesti nalazi se veliki naslov „Preminuo i poslednji unuk Karla Marksa“.

Poslednji Marksov unuk Žan Longe još kao mladić postao je istaknuti socijalista, a bio je i advokat i narodni poslanik.

„Kao potpredsednik odbora za spoljne poslove u francuskoj Skupštini, on je bio glavni činilac prilikom određivanja spoljne politike francuske socijalističke stranke“, javljeno je iz Pariza.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari