Pohvale Srbiji za inkluziju Roma u Nišu, Horgošu i Čantaviru 1Foto: EPA/ KOCA SULEJMANOVIC

Publikacija o zaštiti ljudskih prava na lokalnom nivou, koja se posebno bavi pitanjima izbeglica, migranata, romske i LGBTI populacije, objavljena je juče u izdanju Kongresa regionalnih i lokalnih vlasti Saveta Evrope.

Ovaj vodič sadrži uopštene preporuke lokalnim vlastima kako da pomognu ovim ugroženim grupama i predstavlja primere „dobre prakse“ iz 25 evropskih zemalja, uključujući iskustva iz tri srpska grada – Niš, Čantavir i Horgoš, koji podstiču inkluziju Roma.

Međuetnička tela nastala su u pomenutim srpskim gradovima, u okruženju koje se već pokazalo kao efikasno u rešavanju problema koji pogađaju romsku populaciju, navodi se u izveštaju. Kongres regionalnih i lokalnih vlasti Saveta Evrope pohvalio je napore vlasti u ovim gradovima da podstaknu učešće Roma u institucijama lokalne samouprave i demokratskim procesima.

„Lokalne vlasti trudile su se da stvore društvenu i političku klimu koja omogućava bolje razumevanje romske populacije“, navodi se u izveštaju.

Vodič za zaštitu ljudskih prava nastao je posle debate Kongresa u kojoj su učestvovali i Nils Muižnieks, komesar za ljudska prava Saveta Evrope, i Roland-Fransoa Vejl, zastupnik UNHCR u evropskim institucijama.

Harald Bergman, zadužen za ljudska prava u Kongresu, naglasio je da postoji saglasnost o važnosti ove teme, kao i potreba da se utvrde konkretne obaveze države u praksi sa pripadnicima manjina.

„Mnogi uspešni primeri pokazuju da poštovanje svih ljudskih prava u javnim politikama ne iziskuje mnogo sredstava, ili pravnih i tehničkih rešenja“, naveo je Bergman.

Kongres preporučuje lokalnim i regionalnim vlastima u zemljama koje su članovi Saveta Evrope, među kojima je i Srbija, da usvoje i koriste Vodič za ljudska prava u svom radu.

O presudama protiv Srbije sledeće nedelje

Savet Evrope sledeće nedelje objaviće godišnji izveštaj o izvršenju presuda Evropskog suda za ljudska prava u zemljama članicama, među kojima je i Srbija. Zadatak Evropskog suda za ljudska prava je da obezbedi da države članice poštuju prava i garancije koje su date Konvencijom. Sud to sprovodi kroz razmatranje predstavki podnetih od strane pojedinaca ili ponekad, država. Kada se ustanovi da je država prekršila jedno ili više prava i garancija, Sud donosi presudu. Presude su obavezujuće a država na koju se presuda odnosi je u obavezi da deluje u skladu sa odlukom Suda.

Među ambalažom 12 ilegalaca

Beograd – Carinici su juče oko 13 časova na graničnom prelazu Srpska Crnja u kamionu koji je prevozio tetrabrik ambalažu pronašli 12 ilegalaca, među kojima je bilo 11 srpskih državljana albanske nacionalnosti i jedan turski državljanin sa Kosova i Metohije. Koturovi brik ambalaže natovareni su u Gornjem Milanovcu na kamion čačanskih registarskih oznaka, koji je išao ka Rusiji, saopštila je Uprava carina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari