Poseta jugoslovenskog kneza-namesnika Berlinu pre 80 godina 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Naslovna strana lista Vreme 1. juna 1939. godine posvećena je poseti jugoslovenskog kneza-namesnika Pavla Karađorđevića Berlinu.

Kneza-namesnika i njegovu suprugu Olgu na stanici u Berlinu dočekao je i jugoslovenski poslanik u ovom gradu Ivo Andrić.

Tokom posete jugoslovenskih visokih predstavnika sve škole u Berlinu biće zatvorene, a sve ulice kojima će zvaničnici prolaziti ukrašene su zastavama.

Poseta jugoslovenskog kneza-namesnika Berlinu pre 80 godina 2Kako piše Vreme, iako je poseta kneza-namesnika akt kurtoazije, nesumnjivo je da će on mnogo doprineti da se odnosi sa Nemačkim Rajhom još više prodube i učvrste.

Među aktuelne političke teme ovog izdanja Vremena spada i nemačko-danski pakt o nenapadanju.

Ovaj ugovor obuhvata dva člana jedan dopunski protokol, a očekuje se da će on dati značajan doprinos očuvanju mira i stabilnosti u Evropi.Poseta jugoslovenskog kneza-namesnika Berlinu pre 80 godina 3

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Na naslovnoj strani lista Pravda istog datuma objavljena je vest da će sovjetski komesar za spoljne poslove g. Molotov večeras izložiti staov Rusije po svim međunarodnim pitanjima.

Kako se u tekstu navodi, očekuje se da će ovom prilikom biti iznet i odgovor Sovjeta na predlog Engleske o zaključenju pakta.

Pravda takođe piše i o poseti britanskih suverena Sjedinjenim Američkim Državama.

Unapred je određeno da se tokom posete neće govoriti o politici zbog čega će poseta imati privatno obeležje, piše Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari