Potraga sa izgubljenom ogrlicom na Krfu 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

U Atini je oformljen konzorcijum čiji je cilj da pronađe čuvenu ogrlicu austrijske carice Jelisavete, piše list Vreme na današnji dan pre 80 godina.

Ova ogrlica bila je poklon Franje Josifa, i procenjuje se da njena vrednost iznosi preko 10 miliona franaka.

Carica je ovu ogrlicu nosila samo tokom boravka na Krfu, u vili sagrađenoj specijalno za nju usred jednog ogromnom parka.Potraga sa izgubljenom ogrlicom na Krfu 2

Svaki put kada bi odlazila sa Krfa, carica bi ovu dragocenu ogrlicu sa četrdeset bisera krila ne tajnom mestu, samo njoj poznatom.

Kada je carica tragično poginula, u kutiji sa nakitom nisu našli bisere, te se tako pretpostavlja da su ostali zakopani negde na Krfu.

Vrtlac caričine vile na Krfu tvrdio je kako je carica pre svakog odlaska sa Krfa zahtevala od njega da joj donese nekoliko krupnih komada mahovine, nakon čega bi,bez ikakve pratnje, odlazila u najgušći deo parka.

Na osnovu ove priče, pretpostavlja se da bi ogrlica mogla biti sakrivena upravo u parku mermerne vile, prenosi Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda 11. marta 1939. godine prenosi vest o zabrani konzumiranja alkohola u Bombaju.

Potraga sa izgubljenom ogrlicom na Krfu 3Ministarstvo finansije pokrajinske vlade u Indiji izdalo je naređenje da stanovnisi Bombaja ne smeju konzumirati ni kap alkohola, dok će strancima za konzmiranje istog biti potrebna posebna dozvola policije.

Ova zabrana nastala je usled prekomerne upotrebe alkoholnih pića, što je neretko dovodilo do velikog broja tuča, skandala i ubistava.

Stranci koji žele da piju alkohol u ovom indijskom gradu, moraju da plate taksu u iznosu od 28.000 dinara.

Pretpostavlja se da je ova taksa nametnuta sa namerom da Ministarstvo finansija smanji budžetski deficit, piše Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari