Pravda za Ljubišu Manitaševića 1Foto: Pixabay/Qimono

Više desetina Srba sa Kosova i Metohije, uglavnom iz metohijskih gradova Orahovca, Velike Hoče, Peći, Đakovice, Kline, Prizrena, danas je na sat i po zaustavilo saobraćaj u Krunskoj ulici u Beogradu ispred Ambasade Mađarske u Srbiji u znak protesta zbog odluke mađarskih vlasti da samoproglašenoj kosovskoj državi izruče državljanina Srbije LJubišu Manitaševića.

Učesnici protesta rekli su da je njihovo okupljanje i podrška bratu uhapšenog LJubiše – Nikoli Manitaševiću koji od ponedeljka štrajkuje glađu do smrti ispred mađarske ambasade. Manitaševići su rodom iz Velike Hoče.

Nikola Manitašević je rekao da želi samo pravdu za svog brata LJubišu. On je pozvao vlasti u Srbiji i Mađarskoj da reše problem kako bi i on i brat mogli da se vrate svojim porodicama i nastave normalan život.

Od države Srbije Manitašević je tražio da se „probudi, trgne i bar jednom zvanično uradi nešto i zaštiti građane Srbije sa KiM“. Prema njegovim rečima, u državi su sve nadležne „adrese“ obaveštene o slučaju njegovog brata, ali je do sada dobijao samo prazna obećanja da će biti obavešten o njihovim eventualnim potezima. Manitašević je pozvao premijera Mađarske Viktora Orbana da na delu pokaže mađarsko prijateljstvo prema Srbima.

– Ovde sam samo sa jednim ciljem – zbog pravde za LJubišu. Moj brat nije zločinac. Branio je svoj život. Od kad je samoodbrana zločin? Oni mogu sve da napišu, ali istina je samo jedna – poručio je Nikola Manitašević, zahvalivši se policiji i građanima koji ga obilaze. On je rekao da je obavešten da će zbog zalaganja da se njegov brat ne isporuči Kosovu, biti odmah uhapšen ukoliko ode na KiM. Prema njegovim saznanjima, njegov brat LJubiša a nalazi se u ekstradicionom pritvoru, a zbog izjave da živ neće na Kosovo 24 sata je sa lisicama na rukama, zbog mera predostrožnosti mađarskih vlasti.

Ranko Đinović u ime porodice Manitašević i Udruženja prognanih i porodica nestalih i otetih Srba sa KiM ocenio da je sad svaki Srbin sa Kosova, bilo da je na njemu ostao ili sa njega otišao, potencijalna „poternica“, samo je pitanje ko će se sledeći na njoj naći.

Niko iz Mađarske ambasade juče se nije oglasio niti razgovarao sa učesnicima protesta. Prema rečima Ranka Đinovića, mađarska ambasada juče nije ni radila. Službenici Ambasade nisu kontaktirali ni Nikolu Manitaševića koji već peti dan štrajkuje ispred njene zgrade.

Povodom slučaja Manitašević, grupa viđenih Srba i srpskih sveštenika iz Orahovca i Velike Hoče obratila se ambasadoru Mađarske u Prištini Laslu Markusu pismom u kome navode razloge zbog kojih Manitašević ne treba da bude izručen Kosovu. Oni objašnjavaju da je „LJubišu Manitaševića zbog ranjavanja dvojice pripadnika takozvane OVK već procesuirao Kfor kome se sam predao i u istražnom zatvoru u Prizrenu proveo 67 dana, nakon čega je pušten da se brani sa slobode, pošto je prošao sve bezbednosne Kforove provere“.

U pismu je ukazano i da je Manitašević pucao u samoodbrani, kad su pripadnici OVK u junu 1999. hteli da ga kidnapuju u Orahovcu i predočeno da je „jedan od ranjenih Dritan Hamza iz Orahovca, koji je kasnije postao pripadnik Kosovske policije iz koje je izbačen zbog švercovanja vozila, više ne tereti optuženog“.

Hapšenje bez objašnjenja

LJubišina supruga Silvana Manitašević kaže za za Danas da je prisustvovala hapšenju na Horgošu. Prema njenim rečima, mađarska policija je bez ikakvog objašnjenja odvela njenog supruga, a nju ostavila na prelazu. Zahvaljujući očevicima čula je da je LJubiša odveden sa lisicama na rukama. Od 28. septembra sa njim nije bila u kontaktu, iako je navedena kao kontakt osoba. Bračni par Manitašević ima desetogodišnjeg sina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari