Predsednica BNV Jasmina Curić traži sastanak sa ministrom prosvete 1FOTO: BNV

Predsednica Bošnjačkog nacionalnog veća (BNV) Jasmina Curić uputila je juče pismo ministru prosvete Srbije Mladenu Šarčeviću, u kojem mu predlaže zajednički sastanak „u cilju otklanjanja posledica uočenom diskriminacijom i asimilacijom dece bošnjačke nacionalnosti“. Održavanje sastanka se zahteva „u najkraćem mogućem roku“.

Predsednica BNV je napisala da je „obrazovanje na bosanskom jeziku deo obrazovnog sistema Republike Srbije već sedam godina, a kvalitetno sprovođenje ovog programa zavisi od više institucija i obrazovnih ustanova u našoj zemlji“, da je obrazovanje nacionalnih manjina na maternjem jeziku potpuno ravnopravno sa srpskim jezikom u svim segmentima.

„Sa početkom nove školske godine BNV je uvidelo veliki broj problema pri upisu dece u obrazovno-vaspitne ustanove u Sandžaku. Konstatovali smo diskriminaciju nad decom bošnjačke nacionalnosti prilikom upisa u pripremni predškolski program i u prvi razred osnovnih škola“ – napisala je Curić i ocenila da se „radi o grubom kršenju prava deteta i manjinskih prava javnim favorizovanjem i nametanjem srpskog jezika u obrazovanju dece bošnjačke nacionalnosti“, a „nastala situacija stvorila je prepreke za ostvarivanje nadležnosti BNV garantovanih Ustavom i zakonima Republike Srbije“.

Od ministra Šarčevića se očekuje da odredi datum i vreme za održavanje tog sastanka. Znatno manji broj upisane dece na nastavu na bosanskom jeziku, tema je kojom se, u poslednjih mesec dana, intezivno bavi BNV. Najveća krivica prebacuje se na zaposlene u školama, za koje tvrde da su vršili pritisak da decu upisuju na nastavu na srpskom jeziku. BNV je zahtevalo da se jezik nastave određuje u skladu sa nacionalnom pripadnošću roditelja, da roditelji pišu izjave zašto svoju decu upisuju da se obrazuju na srpskom jeziku i da se novo izjašnjavanje roditelja organizuje do 30. septembra. Ovo je bila i tema sastanka predsednice BNV sa direktorima i pedagozima škola i predstavnicima svih šest lokalnih samouprava.

Ministar prosvete je ranije odgovorio da je da je „pokušaj da se sva bošnjačka deca upišu na bosanski je provokacija i ne dešava se prvi put“ i da roditelji odlučuju na kojem jeziku će deca da im se obrazuju, a ne neko drugi. „Sve škole u Novom Pazaru dobiće dopis da moraju da se pridržavaju zakona i da ne mogu da upisuju decu onako kako želi BNV“, poručio je ministar prosvete. Dopis je ubrzo stigao i u njemu je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja direktorima obrazovno vaspitnih ustanova u Novom Pazaru u kome se navodi da nema osnova da škola utvrđuje jezik ostvarivanja obrazovno-vaspitnog rada učenika prema nacionalnoj pripadnosti roditelja, već se jezik nastave određuje na osnovu slobodnog izjašnjavanja roditelja.

Na bosanskom uči 1.179 učenika

Prema podacima Ministarstva prosvete, ove školske godine nastavu na bosanskom jeziku pohađa 1.179 učenika prvog razreda osnovnih škola i 888 učenika prve godine srednjih škola i da je ta nastava organizovana u 19 osnovnih i osam srednjih škola u sandžačkim opštinama.

Tekst je deo projekta „Depolitizacija BNV, namera ili stvarnost“, koji se sufinansira sredstvima iz budžeta Republike Srbije, Ministarstvo za kulturu i informisanje. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari