Preko noći od bolničarke do filmske zvezde 1Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Doroti Oldfild, bolničarka u Londonu, rođena je pod srećnom zvezdom. Potpuno neplanirano, na radnom mestu u bolnici, potpisala je ugovor koji je obavezuje na sedam godina rada u američkom filmskom preduzeću.

Gospođica Doroti bila je skromna devojka. Živela je sa roditeljima do svoje dvadesete godine. Kada joj je otac preminuo, Doroti i njena majka su ostale bez ikakvih sredstava i prihoda.

Preko noći od bolničarke do filmske zvezde 2Shvatila je da treba da se zaposli i pomogne majci i sebi. S toga je otišla u London u potragu za poslom. Vrlo brzo je angažovana kako bolničarka na jednoj klinici.

Jednog dana nakon 8 meseci od kako je Doroti došla na kliniku, razboleo se amerikanac Henri Vard, akcionar holivudskog filmskog preduzeća, koji je boravio u Engleskoj.

Nakon komplikovane operacije, Vard je ostao u bolnici kako bi se u potpunosti oporavio. Dok se oporavljao, primetio je mladu bolničarku koja se starala o njemu. Uvideo je da Doroti ima lice koje savršeno odgovara zahtevima filmske fotogenije.

Kada je napuštao kliniku, Vard je predložio gospođici Oldfild ugovor sa holivudskim preduzećem i pozvao je na probna snimanja. Doroti je prihvatila ponudu i vrlo brzo otišla za Holivud sa svojom majkom, piše list Vreme pre 80 godina.

Celokupno izdanje može da se čitana linku Narodne biblioteke.

Godine 1939. na današnji dan, list Pravda piše o matematičkom geniju i violinskom virtuozu, Morisu d’Alberu, čudu 20. veka.

Moris je bio sin bogatog trgovca, a pored toga i genije u računanju, koji je za vreme sviranja violine rešavao najteže matematičkePreko noći od bolničarke do filmske zvezde 3 zadatke. D’ Alber je svirao najteža klasična dela na violini bez nota.

Jednog dana je otišao u Pariz na polaganje ispita pred stručnom komisijom. Dato mu je da pronađe sedmi koren broja 31.068558807169. Zajedno sa njim, najčuveniji francuski matematičari su takođe pokušali da reše zadatak, doduše pomoću mastila i hartije.

Moris je neprekidno svirao muzičke komade i za nepunih 10 minuta našao tačan koren navedenog broja, dok je čuvenim matematičarima trebalo 20 minuta više. Isto tako, d’Alber je obavljao i množenje, deljenje, oduzimanje…

Svojim veštinama izazivao je divljenje i najveće priznanje svih muzičkih i matematičkih stručnjaka.

Celokupno izdanje može da se čitana linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari