Primena zakonika koji predviđaju kaznu doživotnog zatvora od 1. decembra 1Foto: Fonet/ Božidar Petrović

Državni sekretar u Ministarstvu pravde Radomir Ilić podsetio je da su novi propisi usvojeni poštujući građansku incijativu koju je pokrenula Fondacija Tijana Jurić, koju je podržalo gotovo 160.000 građana.

Izmene krivičnog zakonika koje predviđaju kaznu doživotnog zatvora za najteža krivična dela primenjivaće se od 1. decembra i imaće važan uticaj na pravosudni sistem, kao i na mehanizme zaštite ljudskih prava, istakli su danas predstavnici domaćih institucija i međunarodnih organizacija koji su učestvovali na okruglom stolu posvećenom toj temi.

On je naveo da se Ministarstvo opredelilo za uvođenje doživotne kazne sa mogćnošću uslovnog otpusta nakon 27 godina izdržane kazne, osim za pet najtežih krivičnih i najsvirepijih krivičnih dela kao što su teško ubistvo, silovanje sa smrtnim ishodom, obljuba nad nemoćnim licem sa smrtnim ishodom, obljuba da detetom sa smrtnim ishodom i obljuba zloupotrebom položaja sa smrtnim ishodom.

Ilić je istakao da u svim ostalim slučajevima mogućnost otpusta postoji i ukazao da Srbija u takvim merama nije izuzetak. „Ista rešenje postoje i kod određenih država EU, poput Holandije i Velike Britanije“, naveo je državni sekretar u Ministarstvu pravde. Zamenica republičkog javnog tužioca Zorica Stojšić ocenila je da izmene Krivičnog zakonika predstavljaju usklađivanje sa međnarodnim standardima.

„Nadamo se da će najnovije izmene delotvornije uticati na prevenciju krivičnih dela“, kazala je ona. Dodala je da je reč o sveobuhvatnoj borbi protiv kriminaliteta i poručila da je u tome poterebno zajedničko delovanje institucija.

Predsednik Advokatske komore Srbije Viktor Gostiljac podsetio je i na to da da novi propisi prepoznaju i novo krivično delo – napad na advokate. On je zahvalio na tome što je je advokatura prepoznata kao deo pravosudnog sistema i njegov saveznik.

Sa druge strane, Gostiljac je ukazao i na to da se Srbija suočava sa krizom identiteta kada je reč o pravosuđu i da pokušava da je reši preuzimajući pravne institute koji često nisu u potpunosti primenjljivi u ovom okruženju.

Šef misije OEBS u Srbiji Andrea Oricio istakao je da će s obzirom na osetljivost teme i važnost Krivičnog zakonika, Srbija imati podršku te međunarodne organizcije u sprovođenju i implementaciji. „Misija OEBS u Srbiji sa zadovoljstvom podržava napore u očuvanju ljdskih prava u sistemu krivičnog pravosuđa, kroz razmenu iskustava“, rekao je Oricio i u tom smislu istakao važnost civilnog društva.

On smatra da je upravo odgovor društva i odnos prema teškim krivičnim delima pokazatelj stepena ljudskih prava u nekoj državi, a kao naročito osetljivo pitanje izdvojio je očuvanje dostojanstva onih koji su ta dela počinili.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari