Prosvetari ne veruju Đilasu 1Foto: FoNet/ Ognjen Stevanovic

Moguće je da plata prosvetnih radnika bude 1.000 evra, ali ne verujemo u obećanja političara – komentarišu predstavnici sindikata prosvetnih radnika izjavu predsednika Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da će za četiri godine od preuzimanja vlasti nastavnici u Srbiji mesečno zarađivati najmanje 1.000 evra.

– Napravili smo plan kako da svaki lekar ima početnu platu 1.000, nastavnici 700 evra, a vaspitačice i medicinske sestre 600. Takođe, i kako da se za četiri godine poveća plata da nema lekara sa platom ispod 1.500 evra i nastavnika ispod 1.000 – rekao je Đilas tokom predstavljanja programa „Imamo plan“ na Skupštini SSP.

Od sadašnje prosečne zarade nastavnika, koja iznosi nešto preko 500 evra do obećanih 1.000, dugačak je put, smatra Branislav Pavlović, dugogodišnji sindikalni lider i bivši predsednik Sindikata obrazovanja Srbije.

Pavlović za Danas kaže da je neizvesno kada će Đilas doći na vlast, a njegovo obećanje ocenjuje kao „čist marketing“.

– I to što je Vučić rekao da će 2025. godine prosečna plata u Srbiji biti 900 evra je apsolutno nemoguće, a isto tako da će plata nastavnika biti 1.000 evra. Prosečna plata nastavnika u Sloveniji koja je mnogo ispred nas je 1.200 evra, u Hrvatskoj 850. Daleko je to od naših prosvetnih radnika – komentariše Pavlović.

Tomislav Živanović, predsednik Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost“, smatra da je nastavnička plata od 1.000 evra realna i moguća, ali da pre toga mnogo toga mora da se uradi u privredi.

Živanović podseća da je Dragan Đilas dok je bio gradonačelnik Beograda povećao plate zaposlenima u predškolstvu i napominje da su im tada plate bile bolje nego sada. Na pitanje da li veruje Đilasu Živanović odgovara:

– Ne postoji političar kome ja verujem. Znam da će ovi koji dolaze biti gori od sadašnjih, kao što su ovi sadašnji gori od svojih prethodnika. To je jedna mantra koja važi samo za političare u Srbiji tako da ja političarima uopšte ne verujem – kaže Živanović, kome pozadina Đilasovog nastupa liči na pokušaj homogenizacije opozicionog dela biračkog tela pred predsedničke izbore.

Na naš komentar da sve političke partije kao jedan od prioriteta pominju obrazovanje, a da s druge strane, nije bilo vlasti koja se tokom svog mandata nije suočila sa štrajkom prosvetnih radnika, Živanović iznosi svoje viđenje:

– Imate štrajk nakon koga potpišete sporazum koji vlada i ministar ne poštuju, sledeća vlada obeća da će to ispoštovati i to ne uradi. Tako to ide – komentariše Živanović.

Ni predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Jasna Janković nije preterani optimista kada je reč o povećanju zarada zaposlenima u prosveti, ali kaže da je dobro što se neko setio obrazovanja i pozdravlja Đilasovu ideju.

– S druge strane, isuviše sam dugo u ovom poslu da bih verovala u nešto što se najavljuje da će možda biti. Političari dok ne dođu na vlast pominju prosvetu i zdravstvo kao dva stuba društva, što oni i jesu, ali kada na vlast dođu govore da smo kao sistem preveliki, da nas je mnogo i da nas je teško održavati – ukazuje Janković.

Podseća da je početna plata nastavnika u Srbiji oko 59.000 dinara, a da sa dodacima ona u proseku iznosi oko 70.000 dinara. U kom roku bi mogla da naraste do 1.000 evra za Janković je pitanje na dugom štapu, ali podseća da u kontekstu ranije obećanih platnih razreda ta cifra nije nedostižna. Ona kaže da je plaćanje prema kvalitetu krucijalno i navodi primer Švedske, u kojoj je početna plata nastavnika sa punom normom 950 evra, ali oni koji imaju razredno starešinstvo i postižu dobre rezultate dolaze i do 2.500 evra.

S druge strane, Branislav Pavlović smatra da je dobro što se na neko vreme odustalo od uvođenja platnih razreda, jer nisu stvorene mogućnosti za njihovu primenu.

– Trebalo bi da oni koji su u najnižoj platnoj grupi, a to su u obrazovanju tetkice, imaju platu bar na nivou minimalca. Onda bi cena rada koja se pojavljuje u platnim razredima trebalo da bude 27.000 ili 28.000 dinara, a država je predviđala oko 15.000 u vreme kada se to pominjalo. Nema nikakvog smisla da postoje platni razredi ako napravite sistem u kome je četiri, pet kategorija na minimalcu, jer se između kategorija ne uspostavljaju nikakvi odnosi – smatra Pavlović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari