Protest protiv privatnih izvršitelja 1Sa nedavnog iseljavanja porodice Petrović iz stana Negoševoj ulici Foto: S. M.

Pokret 7 zahteva saopštio je da podržava protest protiv privatnih izvršitelja, koji u subotu u 16 sati ispred Komore izvršitelja organizuje grupa Kolektivna odbranastanara.

Kako navode u saopštenju, zajedno se treba suprostaviti društvenim nepogodama koje nastaju zbog izvršitelja, korumpiranih sudova i bahatih bogataša, navodeći da treba prvo ukinuti izvršitelje-preduzetnike kao instituciju, a potom i zbrinuti ugrožene ljude koji nemaju svoj krov nad glavom.

„Iako su privatni izvršitelji izmišljeni uz izgovor da će omogućiti efikasniju naplatu potraživanja i rasteretiti sudove, njihov primarni ‘uspeh’ ogleda se u ličnom bogaćenju (stotine hiljada evra godišnje zarade) postignutom zahvaljujući maltretiranju nedužnih, a najčešće staraca sa penzijama manjim od 10.000 din mesečno i samohranih majki“, navode u saopštenju.

Kao glavne aktere formule bogaćenja navode korumirano pravosuđe i policiju.

„U slučaju porodice Petrović, nedavno iseljene iz stana u Njegoševoj ulici u Beogradu kada je preko stotinu građana branilo majku dvoje dece od 50 policajaca, izvršiteljka Mirjana Dimitrijević bila je bivša sudija izvršnog odeljenja Prvog osnovnog suda (2010-2014), kao i predstavnik Komore izvršitelja i jedan od članova radne grupe za pisanje zakona o izvršiteljima (2015). Isti sud doneo je presudu protiv Porodice Petrović (koja ima urednu dokumentaciju o korišćenju) i odbio da odlučuje po žalbi porodice. Poznanstva i uticaj Mirjane Dimitrijević u Prvom osnovnom sudu omogućavaju da danas, kao izvršitelj preduzetnik, ona godišnje ostvari blizu 900.000 evra prihoda na slučajevima nalik iseljenju porodice Petrović. Sličnu nepravdu doživela je umetnica i samohrana majka, Julijana Terek koja je na Dedinju iseljena zbog ambicija lokalnih opštinskih funkcionera da barake na toj lokaciji koriste za izgradnju kafića. Porodica Havatmi, iseljena na Dorćolu, nije bila žrtva ambicija lokalnih političara ili bivših sudija, ali je zbog duga od nekoliko hiljada evra ostala bez stana koji vredi više od 50.000 evra. Možda najapsurdniji slučaj sa iseljenjima dešava se u radničkom naselju Trudbenika na Konjarniku, gde bivšim radnicima Trudbenika preti izbacivanje iz baraka koje su svojim rukama izgradili i dobili od nekadašnje firme iako je ugovorom o privatizaciji bilo predviđeno da ta imovina nije na raspolaganju novom vlasniku“, ističe Pokret 7 zahteva.

Desetine porodica, kako ističu, stradaju da bi jedna osoba imala stotine hiljada ili milione evra zarade.

„Bilo da su to banke, tajkuni, bivše i sadašnje sudije, izvršitelji, strane kompanije koje privatizuju naša preduzeća – količina pravde u Srbiji meri se dubinom džepa“, zaključuju u saopštenju i pozivaju ljude da se priključe protestu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari