Protest protiv zagađenja vazduha u Boru: "Ovo je trovanje" 1Photo: Pixabay/J.W.Vein

Ovo je trovanje, ovo je genocid, poručila je danas okupljenima na protestu protiv zagađenja vazduha u Boru jedna od organizatorki Katarina Vasković.

Protest u ovom gradu na istoku Srbije je četvrti po redu zbog sve učestalijeg zagađenja vazduha u tom gradu na severoistoku Srbije i „nemara nadležnih u sankcionisanju zagađivača“.

Po prvi put učesnici protesta „Građani protiv dima“ su se okupili ispred direkcije kineske kompanije „Ziđin“, koja je krajem prošle godine preuzela Rudarsko – topioničarski basen (RTB) Bor. Učesnici protesta navode da je povećana koncentracija štetnih isparenja i čestica u Boru počela upravo kada je došao novi kineski vlasnik i povećao obim proizvodnje.

Građani se bune od septembra, a potpisnici peticije protiv aerozagađenja kažu da se poslednjih meseci beleže alarmantne koncentracije sumpor-dioksida u vazduhu, koje su dostizale brojke i 20 puta veće od dozvoljenih, prenosi Radio Slobodna Evropa.

„Tražimo da se smanji proizvodnja da bi se smanjilo zagađenje. Stavljamo zdravlje naše dece ispred profita stranog investitora. Je l’ grešimo?“, upitala je Katarina Vasković danas na protestu i dodala da građani neće odustati.

„Zdravlje naše dece je bitnije od svih njihovih para, zdravlje naše dece nije na prodaju“, rekla je ona.

Okupljeni na protestu nose zaštitne maske i transparente na kojima piše „Naše trovanje ili vaš profit?“, „Stop trovanju naše dece“, „Tražimo da državne institucije rade“…

Na protest su došli predstavnici antivladinih protesta „Jedan od pet miliona“ i „Odbranimo reke Stare planine“ koji se bore protiv izgradnje mini hidroelektrana.

Stav kineske kompanije

Kineska kompanija se početkom novembra obratila javnosti navodeći da su „ekološki problemi u Boru postojali i mnogo pre preuzimanja RTB-a Bor od strane novog investitora“. Menadžment kompanije je tada saopštio da se svi planovi „o značajnom kratkoročnom i dugoročnom poboljšanju ekoloških performansi proizvodnih kapaciteta kompanije odvijaju predviđenom dinamikom i u okviru zadatih rokova“.

Radikalizacija protesta

Nakon zahteva koje su tokom oktobra, pored ostalih, uputili i menadžmentu kompanije „Ziđin“, tražeći da javno obaveste građane o načinima i dinamici rešavanja problema aerozagađenja i dovedu zagađenje na zakonski propisane mere, nezadovoljni građani najavljuju mogućnost radikalizacije protesta, blokadom svih ulaza u pogone kompanije.

„Ispoštovali ste samo prvi zahtev i putem medija obavestili javnost na koji način želite da redukujete aerozagađenje. Kratkoročno kupovinom tri mašine za raspršivanje magle za neutralizaciju sumpor-dioksida do kraja decembra, a kao dugoročnu meru izgradnju postrojenja za desulfurizaciju koju ostavljate za kraj 2021.“, navodi se u pismu koje u ime građana, potpisnika peticije protiv aerozagađenja, potpisuje odbornik u Boru Saša Stanković.

Protest protiv zagađenja vazduha u Boru: "Ovo je trovanje" 2
Foto: Pixabay/Analogicus

U pismu se kaže da se iz ovoga vidi da kompanija „Ziđin“ „kratkoročno ne želi da spreči izvor zagađenja, smanji proizvodnju i na taj način dovede nivo aerozagađenja na dozvoljene granične vrednosti“.

„Želite da lečite posledice, sve u cilju očekivane zarade i dobiti, i da u najboljem slučaju mi, građani Bora, čekamo još dve godine dok se ne napravi novo postrojenje. Ukoliko se oglušite o naš zahtev da hitno svedete aerozagađenje na zakonski dozvoljenu meru, bićemo primorani da pravo na zdravlje i čist vazduh branimo radikalnije, a to predstavlja blokadu svih ulaza u pogone kompanije“, navodi se u pismu objavljenom na Facebook stranici „Borani protiv Dima“.

Zahtevi za hitnim rešavanjem problema u Boru polovinom oktobra upućeni su i Gradskoj upravi, Borskom okrugu, Ministarstvu za zaštitu životne sredine i Ministarstvu rudarstva i energetike Srbije.

Ministar rudarstva Aleksandar Antić rekao je prošlog meseca da „Vlada Srbije sarađuje sa rukovodstvom kompanije ‘Ziđin’ kako bi se u najkraćem roku rešio problem zagađenja“, te da „kineska korporacija užurbano radi na unapređenju tehnološkog procesa i dovodi topionicu u optimalni nivo“.

I Antić i gradonačelnik Bora Aleksandar Milikić označili su proteste kao „političke“.

Zagađenje i u drugim gradovima Srbije

Vazduh je i u Beogradu krajem oktobra sadržao koncentracije štetnih supstanci koje su bile višestruko veće od propisanih granica.

Zbog toga je 31. oktobra održan protest u organizaciji Inicijative Ne da(vi)mo Beograd, a kritike nadležnima zbog zagađenja upućene su i sa antivladinog protesta ‘Jedan od pet miliona’ 2. novembra.

U izveštaju Agencije za zaštitu životne sredine o kvalitetu vazduha za 2018. godinu, u većini velikih gradova u Srbiji vazduh je ocenjen kao prekomerno zagađen. Pored Beograda, označeni su Pančevo, Valjevo, Kraljevo, Kragujevac, Smederevo, Kosjerić, Subotica, Sremska Mitrovica i Užice.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari