Prvo istorijsko delo o progonu Roma tokom 20. veka, pod naslovom Istorija holokausta Roma, autora Rajka Đurića i Antuna Miletića, predstavljeno je juče u Međunarodnom pres centru u Beogradu. Na knjizi o holokaustu koji je bio gotovo jednako strašan kao i u slučaju Jevreja, autori su radili poslednjih tridesetak godina, a prvi put u njoj objavljena su i imena i prezimena 23.

Prvo istorijsko delo o progonu Roma tokom 20. veka, pod naslovom Istorija holokausta Roma, autora Rajka Đurića i Antuna Miletića, predstavljeno je juče u Međunarodnom pres centru u Beogradu. Na knjizi o holokaustu koji je bio gotovo jednako strašan kao i u slučaju Jevreja, autori su radili poslednjih tridesetak godina, a prvi put u njoj objavljena su i imena i prezimena 23.300 Roma ubijenih u koncentracionom logoru u Jasenovcu od 1941. do 1945. godine.
– Moj zadatak je bio da otkrijem veo zaborava sa holokausta Roma, koji su uz Jevreje bili najveće žrtve Drugog svetskog rata. U prvom delu knjige bavio sam se uzrocima i razlozima progona, njegovim fazama, počevši od priprema, pa sve do pitanja odštete koja je nekako zaobišla Rome. Na kraju sam došao do zaključka da je holokaust romske zajednice ponekad bio strašniji od holokausta Jevreja. U drugom delu je spisak ubijenih Roma u Jasenovcu, ali postoji i više od 5.000 onih o kojima nema podataka – rekao je autor knjige Rajko Đurić, podsećajući da je tokom Drugog svetskog rata ubijeno 35 miliona Evropljana, od čega oko šest miliona Jevreja i gotovo 1.2 miliona Roma.
Knjigu Istorija holokausta Roma štampala je Politika AD, u tiražu od 3.000 primeraka, a njeno izdanje pomogla je i Služba za ljudska i manjinska prava Vlade Srbije.
– Ova knjiga je pisana na jedan nov način za nas. Autor je u nju uneo osobenost svog stila, a sve što je napisano apsolutno je proverljivo. Hronološki je uspešno na malom prostoru izneto mnogo činjenica, a autori su uspeli da i o najodvratnijim stvarima koje su se desile napišu tako da možemo da čitamo – istakao je direktor ove Službe Petar Lađević.
Istorija holokausta Roma je od ove nedelje u prodaji u knjižarama u Srbiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari