Radonjić: Slučaj doktorata Siniše Malog će se razvlačiti 1Foto: FoNet/Zoran Mrdja

Odluka Odbora za profesionalnu etiku Univerziteta u Beogradu da predmet sporne doktorske disertacije ministra finansija Siniše Malog vrati na ponovno odlučivanje Naučno-nastavnom veću Fakulteta organizacionih nauka (FON) naišla je na negativnu reakciju pojedinaca unutar akademske zajednice.

Zbog toga što će o doktoratu Siniše Malog ponovo odlučivati institucija koja je već jednom istakla da u njegovom radu nema ničeg spornog, iako su priznali da je bilo izvesnog preuzimanja materijala bez imenovanja izvora, najpre je ostavku na mesto zamenika člana Odbora za profesionalnu etiku podneo Slobodan Prvanović iz Instituta za fiziku, da bi potom usledila i ostavka profesora Filozofskog fakulteta Ognjena Radonjića, koji je napustio Veće naučnih oblasti pravno-ekonomskih nauka Univerziteta u Beogradu.

– Smatram da se Odbor od starta odlučio za ping-pong strategiju koja podrazumeva nespremnost da se preuzme odgovornost, pa se onda ona prebacuje na one koji su već glasno i jasno rekli, ne da nisu spremni da preuzmu odgovornost, već da je prepisivanje dozvoljeno. Odgovornost u odboru preuzeo je jedino zamenik člana koji u tom performansu nije ni učestvovao, kaže Radonjić za Danas.

On je u pismu ostavke istakao da je odbor, nakon što je ustanovio da je mišljenje Stručne komisije FON-a „nejasno, nepotpuno i kontradiktorno“, imao dovoljno osnova za donošenje konačne, drugostepene odluke o povredi Kodeksa profesionalne etike UB.

Odbor je, dodaje on, mogao i sam da zatraži dodatna objašnjenja od učesnika u postupku i drugih stručnih lica, što izričito dozvoljava interni pravilnik.

– Ne znam da li je vršen pritisak na članove odbora. Samim tim što su pristali da budu članovi ovog tela morali su od starta na tako nešto da budu spremni. Lepo zvuči biti član Odbora za profesionalnu etiku, ali ova privilegija, kao i svaka, podrazumeva i odgovornost koja je personalne prirode, navodi Radonjić, dodajući da bi Senat Univerziteta trebalo da pronađe način da ovaj predmet vrati na ponovno odlučivanje Odboru, a „ne Fakultetu organizacionih nauka, koji će opet ovaj slučaj da razvlači do besvesti“.

Pored Radonjića, ostavku na mesto zamenika člana Odbora za profesionalnu etiku UB podneo je i Slobodan Prvanović. On je obrazlažući svoj potez u intervjuu za CINS istakao da je doktorat Siniše Malog očigledan plagijat i da njemu nije mesto među ljudima koji to ne misle.

– Kada su stigli materijali, ja sam pročitao sve žalbe, pogledao sam sve što je moglo da se pogleda, na osnovu toga sam zauzeo stav koji sam izneo na prethodnoj sednici. Rekao sam da sam čuo da je Siniša Mali izuzetno inteligentan čovek, da verujem da je u tom doktoratu iznet i originalni naučni doprinos, ali da mi nismo nadležni da sudimo o nečijoj inteligenciji, niti da ustanovljavamo da li postoji naučni doprinos ili ne, nego da se bavimo time da li je nešto plagijat ili nije i da ja smatram da je to očigledno plagijat. To sam tada rekao i stojim iza toga, kazao je Prvanović, dodajući da ovaj slučaj šteti reputaciji Univerziteta i devalvira njegovu časnu istoriju.

O ovom slučaju oglasila se i rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović izjavivši da ne treba vršiti pritisak na Odbor za profesionalnu etiku, već da mu treba dozvoliti da radi svoj posao.

Kako prenosi FoNet, osvrćući se na izjavu akademika Dušana Teodorovića, koji je naveo da odbor zna da je rad Siniše Malog plagijat, ali da nema hrabrosti da preseče, rektorka Popović je kazala da su takvi komentari neprimereni, uvredljivi i da predstavljaju vid pritiska na to telo.

Ona je pohvalila rad Odbora za profesionalnu etiku i odluku da se predmet vrati FON-u ocenila kao način da se iskoriste svi resursi i utvrde sve činjenice kako bi se na kraju donela ispravna odluka. Komentarišući odluke Prvanovića i Radonjića rektorka je naglasila da joj je žao zbog toga što su podneli ostavke, ali da je to njihovo pravo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari