Regionalna platforma Zapadnog Balkana osudila ugrožavanje novinara Jelene Stojković i Ajdina Kambera 1Foto: EPA-EFE CHEMA MOYA

Regionalna platforma Zapadnog Balkana za zagovaranje medijskih sloboda i bezbednosti novinara, s više od 8.000 članova, oštro je danas osudila pretnje smrću novinarki „Večernjih novosti“ Jeleni Stojković (Srbija) i pritiske policije na novinara Dojče velea (Deutsche Welle) Ajdina Kambera i njegovo udaljavanje iz sedišta Vlade Unsko-sanskog kantona (BiH).

Jelena Stojković, autorka teksta o zbivanjima među osnovcima u Vranju, dobila je 5. novembra zastrašujuće pretnje žene koja se predstavila kao majka devojčice o kojoj je pisala.

Stojković je rekla Nezavisnom udruženju novinara Srbije da je ta žena zvala više od 20 puta.

„Kada sam se javila, pretila je da će me ubiti, da će me sačekati kada vodim dete u vrtić, da ne znam s kim imam posla, a usledile su i jezive psovke“, rekla je Stojković.

Slučaj je prijavljan policiji koja je zajedno sa tužilaštvom hitno reagovala i novinarki obezbedila pojačan nadzor.

Slobodni novinar i dopisnik DW Ajdin Kamber je 6. novembra pokušao da dođe do premijera Mustafe Ružnića u zgradi Vlade USK da bi zakazao intervju o migrantskoj krizi u tom delu BiH, pošto danima nije dobio odgovor na zahtev poslat e-mailom.

Tada je policajac u civilu legitimisao Kambera, osporavao ispravnost njegove novinarske akreditacije i rekao mu da premijer „nema vremena za intervju“.

Novinar je pokazao ličnu kartu i akreditaciju kako je traženo. Nakon desetak minuta ubeđivanja i pokušaja da na silu novinar napusti zgradu Vlade, izašao je premijer Ružnić i sam ga izveo ispred zgrade, bez ikakvog obrazloženje u vezi sa uskraćivanjem intervjua.

Regionalna platforma upozorila je da nasilje i pritisci nad novinarima iz dana u dan rastu, pogotovo u zemljama Zapadnog Balkana.

Samo ove godine baza safejournalists.net registrovala je 57 incidenta u Srbiji i 33 u Bosni i Herzegovini. U velikoj meri pritisci dolaze od nosilaca državnih funkcija, često praćeni pretnjama i napadima građana.

Regionalna platforma poziva vlasti Srbije i BIH da na to reaguju i da „počnu da se ozbiljnije bave pitanjem bezbednosti novinara“.

Međunarodne aktere Regionalna platforma poziva da „drže vlade odgovornim“ i doprinesu okruženju u kojem novinari mogu da rade nesmetano.

Svaki napad na novinara je napad na javni interes, demokratiju i prava svih građana, piše u saopštenju.

Regionalnu platodrmu čine Udruženje/udruga BiH novinari, Sindikat medija Crne Gore, Hrvatsko novinarsko društvo, Udruženje novinara Kosova, Udruženje novinara Makedonije i Nezavisno udruženje novinara Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari