Ružić: Telefon je lična stvar, krizni štab izazivao paniku 1Foto: BETAPHOTO/ DRAGAN GOJIĆ

SMS poruka koja je pre dva dana stigla svim korisnicima MTS mreže, a u kojoj Krizni štab za borbu protiv COVID 19 upozorava građane da ostanu kod kuća, da je situacija dramatična i da se približavamo scenariju iz Italije i Španije, uznemirila je veliki broj građana.

Ipak, kako su na redovnoj konferenciji istakli predstavnici medicinske struke u kriznom štabu, cilj poruke nije bio da se širi panika.

– Krizni štab jeste poslao poruku, da bi je videli i oni koji ne gledaju televiziju. Širenje panike nije bio cilj, već je cilj bio da oni koji nisu bili informisani, to saznaju, rekla je juče Darija Kisić Tepavčević, zamenica direktora Instituta za javno zdravlje Srbije.

V. d. direktora Klinike za psihijatrijske bolesti „Dr Laza Lazarević“, Ivana Karličić Stašević je dodala da upućene SMS poruke nisu mogle da izazovu paniku i strah zato što su u sebi sadržale već poznatu informaciju.

– Svi znamo šta se dešava u zemljama sa visokom transmisijom. Sa tim se suočavamo mesec i više unazad, podsećanje na situaciju u tim zemljama i ono što je usledilo nije nešto novo i faktor za iznenadni strah i paniku. Poruka je sadržala tačnu informaciju, ona nije izvor straha, već smernica da se ponašamo u skladu sa stručnim savetima, poruka je bila realnost i nije imala za cilj da nekoga uplaši, već da građani prate poruke stručnjaka, kazala je Karličić Stašević.

Sa njenim viđenjem situacije ne slaže se advokat Slobodan Ružić koji u izjavi za Danas ističe da sa pravne tačke gledišta slanje SMS poruke one sadržine ispunjava sve elemente krivičnog dela izazivanje panike i nereda.

– Kod svakog normalnog, poruka da nam se bliži italijanski i španski scenario, zemlje u kojima više stotina ljudi umre svakoga dana, izaziva strah. Tim pre što za sada nismo bili upoznati sa informacijom da je takav scenario izgledan, kaže Ružić.

Slanje poruka korisnicima samo jednog mobilnog operatera, prema njegovim rečima, predstavlja klasičnu zloupotrebu jedne kompanije.

– Vaš telefon je vaša privatna stvar. Operater ima prava da vam šalje poruke samo ukoliko se one odnose na ponudu tog operatera. Sve osim toga je zloupotreba, a pogotovo ovakve poruke, ističe Ružić. Upitan da li građani imaju osnova da podnesu krivičnu prijavu zbog ovog incidenta, Ružić ističe da „papir sve trpi“, ali da po toj prijavi nikada neće biti postupano.

Krivični zakonik navodi da ko iznošenjem ili pronošenjem lažnih vesti ili tvrđenja izazove paniku, ili teže narušavanje javnog reda ili mira ili osujeti ili značajnije omete sprovođenje odluka i mera državnih organa ili organizacija koje vrše javna ovlašćenja, kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine i novčanom kaznom.

Kazna je oštrija ako je učinjena putem sredstava javnog informisanja, sličnih sredstava ili na javnom skupu i iznosi od šest meseci do pet godina u zatvoru.

Poverenik apelovao na proveravanje vesti sa društvenih mreža

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović, oštro je juče osudio pojavu lažnih vesti koje se putem društvenih mreža šire ovih dana i apelovao na građane da, koliko god mogu, provere tačnost informacije. Marinović je reagovao na jučerašnju lažnu vest o trenutku započinjanja dvadesetčetvoročasovnog policijskog časa i pozvao građane da sve vesti koje se šire društvenim mrežama ne prihvataju olako, već da koliko su u mogućnosti, provere istinitosti navoda iz tih vesti. J. D.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari