Šef nemačke spoljne politike u centru pažnje 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Prvi odlazak gospodina fon Ribentropa u Moskvu, 23. avgusta ove godine, doneo je iznenađenje za celom svetu i velike promene u evropskom statusu kvo. Nemački ministar inostranih dela se opet nalazi u Moskvi, gde su ranije jutros stigli turski i estonski šefovi diplomatije.

Od današnjih sastanaka se očekuju značajni rezultati i nove promene u evropskoj političkoj situaciji.

Ceo svet pomno prati novu posetu Joahina fon Ribentropa Moskvi. List Vreme, povodom tog događaja, prenosi njegovu biografiju. Između ostalog, navode da je pune četiri godine bio samostalni trgovac u Kanadi, odakle se vratio u Nemačku nakon izbijanja Velikog rata, ne bi li stupio u vojsku kao dobrovoljac. Na Versajskoj konferenciji je učestovao kao ađutant.Šef nemačke spoljne politike u centru pažnje 2

„Varšava se predaje“ saopštava Nemačka vrhovna komanda. Sklopljeno je primirje između Vermahta i branilaca nekadašnje poljske prestonice. Prema zvaničnim informacijama, oboreno je 106 nacističkih aviona, dok je preko 3.000 Poljaka položilo život za odbranu glavnog.

List vreme prenosi i da je u Atini 27. septembra jedan bogati Poljak sebi oduzeo život skokom s litice saznavši da je njegova domovina nestala sa karte Evrope.

Kad smo već kod Poljske i Grčke, u Beograd je kasno jutros doputovala posada grčkog brodan „Joanis Karas“ koji je potopljen na početku rata u Granjskoj luci, prenosi list Pravda. Nesrećna posada je punih petnaest dana živela pod vatrom nemačkih bombardera i ratnih brodova.

List Pravda piše i o problemu uvoza švedske gvozdene rude u Nemačku, nakon objavljivanja engleske pomorske blokade. Javljaju i da je u Francuskoj ugašena komunistička stranka i njoj slične političke organizacije. Šef nemačke spoljne politike u centru pažnje 3

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

Predsednik Ruzvelt želi da izmeni novi Zakon o Neutralnosti i proširi ga na ceo američki kontinent. Postavlja e pitanje da li će se Panamerička Unija pretvoriti u američko Društvo naroda.

Prema pisanju lista Vreme, Sjedinjene Američke Države su juče, na Panamskoj konferenciji, predložile da zemlje Severne, Srednje i Južne Amerike zauzmu isti stav prema novim dešavanjima u Evropi i da se javno založe za neutralost, privrednu saranju i humanizovanje rata.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari