Siniša Mali se ne odriče doktorata 1Foto: BETA/VLADA SRBIJE/SLOBODAN MILJEVIC/DS

Iako je Senat Univerziteta u Beogradu na sednici 12. decembra doneo odluku o poništavanju diplome doktora nauka ministru finansija Siniši Malom, on se i dalje svog doktorata ne odriče.

Odluka Senata stupila je snagu danom usvajanja, ali Mali iz svoje zvanične biografije nije izbacio podatak da je doktorirao. Na sajtu Ministarstva finansija u njegovoj biografiji još uvek piše da je on doktorsku disertaciju na temu „Kreiranje vrednosti kroz proces restrukturiranja i privatizacije – Teorijske koncepcije i ostvareni rezultati u Srbiji“ odbranio 2013. na Fakultetu organizacionih nauka u Beogradu.

– Ako je pitanje da li me iznenađuje to što Siniša Mali nije promenio podatak u svojoj biografiji da je doktorirao, odgovor je ne. Živimo u zemlji u kojoj kao na fabričkoj traci izbijaju afere ove vlasti. Živimo u zemlji u kojoj noću ljudi u fantomkama ruše kuće, novinarima se pale kuće, naslovnicama vrši pokušaj atentata, u kojoj su karikature zlodelo, a univerzitetski profesori bagra. Za one koji upravljaju državom postoje indicije da su falsifikovali svoje diplome i doktorate, da su kupili stanove od novca koji nije prošao kroz legalne tokove, da su umešani u proizvodnju droge, da po povlašćenim cenama od državne firme kupuju naoružanje i potom ga preprodaju po znatno višim cenama, učestvuju u švercu oružja… U svemu tome, po sistemu „držite lopova“, na udaru su upravo oni koji ukazuju na ovo nemilosrdno čerupanje države i sunovrat elementarnih moralnih načela – kaže za Danas Ognjen Radonjić, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu.

Ovom državom, dodaje Radonjić, „upravljaju klonovi koji žele privilegije, ali ne prihvataju odgovornost“.

– To su oni za koje zakoni ne važe već funkcionišu po nekom svom kodeksu koji se svodi na to da praktično mogu da rade šta hoće. I rade, jer im se tako može. Došli smo do tačke, da sa kojom god aferom da ih suočite, dobijate od svih njih klonovski odgovor: baš nas briga. Tako vam je i sa ministrom finansija – navodi Radonjić.

Činjenica da Mali nije izbacio iz svoje biografije podatak da je doktorirao za profesora Rudarsko-geološkog fakulteta Vladicu Cvetkovića je logičan nastavak neakademskog ponašanja.

– Siniša Mali je do sada imao bezbroj prilika da napravi pozitivan diskontinuitet u vezi sa svojom željom da bude deo akademske zajednice – od toga da se uopšte ne prihvata da se uradi doktorat na brzinu, do toga da prizna plagijat i poštedi i sebe i nas višegodišnjeg blamiranja, ali to nije učinio. Mene nimalo ne iznenađuje što mu to ni sada ne pada na pamet. Uopšte uzev, kada prestanemo da se iščuđavamo nad nelogičnim potezima osoba na vlasti biće nam svima mnogo lakše – poručuje Cvetković.

Kako je Danasu rečeno na Univerzitetu u Beogradu, odluka Senata o poništavanju diplome doktora nauka Siniši Malom stupila je na snagu danom usvajanja i ona će u narednom periodu će biti objavljena u Glasniku Univerziteta i Službenom glasniku.

Mali ćuti

Siniša Mali se nije oglašavao nakon odluke Senata, niti je najavio da li će podneti žalbu Upravnom sudu na odluku Odbora za profesionalnu etiku UB, koji je njegov doktorat proglasio za plagijat. U slučaju da to uradi, Upravni sud će se baviti zakonitošću celog postupka, ali u njegovog nadležnosti nije utvrđivanje da li je pomenuti doktorat plagiran. U tom smislu je odluka Univerziteta u Beogradu konačna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari