Škola za učenje i zabavu 1Foto: I. Jevtić

Osnovna škola „Dositej Obradović“ u Volujcu jedna je od 204 škole u Srbiji koje su od početka školske 2019/2020. godine počele sa realizacijom pilot-projekta Ministarstva prosvete „Obogaćeni jednosmenski rad“.

Gradska uprava ima za cilj da sve šabačke osnovne škole idu u jednu smenu, sledeći primere iz razvijenih zemalja. Tu bi učenici razvijali svoje talente za jezike, matematiku, kao i druge predmete, i naravno sport. Takođe, imali bi i kvalitetan topli obrok i tu bi radili i domaće zadatke.

Za takvo nešto, po mišljenju gradonačelnika Šapca Nebojše Zelenovića, potrebno je da se izgrade dve-tri škole, za što je potrebno oko stotinak miliona dinara. Sportske sale izgrađene su za većinu škola, a trenutno se gradi u OŠ „Nata Jeličić“. Pored toga za poslednje dve decenije uloženo je nekoliko stotina miliona dinara u škole na seoskom području, tako da po uslovima ne zaostaju za onima u gradu.

Kako se nastava u školi u Volujcu već godinama unazad obavlja u jednoj smeni, nije bilo teško da se prilagodi obogaćenom konceptu rada. Projekat je osmišljen sa ciljem da se omogući sadržajniji boravak u školi, da se učenicima ponude dobro osmišljene aktivnosti nakon redovne nastave, i da to vreme bude u funkciji razvoja učenika. Imajući u vidu potrebe učenika izabrano je devet aktivnosti.

Posebna pažnja posvećena je pripremi učenika za završni ispit iz srpskog jezika i matematike. Pored toga tu su i tri vrste aktivnosti kojima su dopunjeni i rasterećeni posebni programi vaspitnog rada u toku nastavnog dana. U pitanju su psihološko-pedagoške radionice koje se odnose na podsticanje ličnog, socijalnog i profesionalnog razvoja učenika.

Na ovim aktivnostima, sa učenicima radi se na promociji humanih vrednosti: tolerancija, nenasilno rešavanja sukoba, osećanja, dečija i ljudska prava, na razvijanju dobrih navika učenja – savladavanje tehnika učenja učenja, vežbanje tehnika brzog čitanja i efikasnog pamćenja, rešavanje i sastavljanje zagonetnih priča, ističe Ivana Jevtić, pedagoškinja u ovoj školi.

U samoj organizaciji cilj je da učenici budu uključeni podjednako i na sportske i na edukativne aktivnosti i da se grupe „rotiraju“. U planu je uključivanje lokalne zajednice i proširivanje programa. Način rada na ovim aktivnostima je pretežno radioničarskog tipa, insistiranje na grupnom radu i radu na projektima, uz maksimalno korišćenje svih postojećih resursa kao što su multimedijalna učionica, interaktivna tabla i drugo.

Zasad pedeset učenika u projektu

U seoskim sredinama škola je jedino mesto koje će deci ponuditi kvalitetan sadržaj i mogućnost planskog i organizovanog kvalitetnog korišćenja slobodnog vremena. Zato je sve rezultiralo velikim odzivom, motivisanošću i posvećenošću učenika i stepenom zadovoljstva njihovih roditelja. Visoke ocene o ovom novom programu dali su i prosvetni savetnici. U ovom projektu učestvuje oko pedesetak učenika, a uprkos razuđenosti sela prevoz je dobro organizovan, a đaci zadovoljni novim pristupom u nastavi.

Tekstovi su deo projekta „Šabac Šapčanima – Za kvalitetniji život“, koji se sufinasira sredstvima Grada Šapca. Stavovi izneti u medijskom sadržaju ne odražavaju nužno stavove organa koji sufinansira projekat.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari