Skrozza: Savet za štampu ne pokazuje svu prljavštinu tabloida  1Foto: Vladimir Maričić

Udarne teme u srpskim tabloidima su protivnici režima. Oni samo stvaraju iluziju da se bave zabavnom scenom. Srpski tabloidi su otvoreno stali u odbranu režima. 

To je u okviru panela „Etika u novinarstvu i crvena linija tabloidnog izveštavanja“, u organizaciji BBC redakcije na srpskom jeziku, rekla novinarka i nekadašnja članica Saveta za štampu Tamara Skrozza.

„Ja bih dušu prodala da mogu da čujem nekog iz srpskih tabloida jer i oni koji su izašli iz tih redova sada glume pravednike. Sve ono što je dolazilo pred Savet za štampu je bistra voda u odnosu na ono što je na kioscima jer je sistem takav da se mora žaliti osoba koja je povređena lično a ti ljudi to žele što pre da zaborave i nemamo toliko žalbi, kazala je Skrozza. 

Ona je istakla da je Savet za štampu ne pokazuje svu prljavštinu tabloida.

„Tabloidi imaju misiju da svakoga dana nekome unakaze život. Oni napadaju sve koji ne misle kao režim. Sva istraživanja navodna koja prikazuju tabloidi su istraživanja fantomskih analitičkih centara i analitičara koji su stali u službu režima“, dodala je Skrozza. 

Na pitanje gde treba podvući crtu kada je reč o tabloidnom izveštavanju ona je navela da postoje mnoge dileme, ali da je crvena linija sloboda i pravo drugog čoveka. 

„Tu nema govora. Možete i ne morate da čitate kodeks, ali morate imati u vidu čoveka o kome izveštavate“, naglasila je Skrozza. 

Prema njenim rečima, u Srbiji vlada atmosfera straha. 

„Ovde se sloboda govora ne ohrabruje, ali i ne omogućava. Imamo zakone koji se vrlo selektivno primenjuju, samoregulaciono telo koje nema neku moć, regulaciono telo koje se pretvorilo u poslušnika vlasti. Ako se mediji sistematski, ekonomski i politički gaze onda sva regulativa pada u vodu“, zaključila je ona.

Zoran Gavrilović iz BIRODI-ja smatra da Srbija već 200 godina pokušava da bude zemlja, ali joj ne uspeva i da su u Srbiji tabloidi sredstva propagande.

„U proteklih sedam godina koliko pratimo medije i analiziramo javno mnjenje ustanovili smo da postoji nekoliko tipova medija. Jedni od njih su pseudomediji nastali usled neuspešne opšte i medijske tranzicije. Primer je TV Pink, dok je RTS bilten. Oni samo prenose informacije“, dodao je Gavrilović.

http://

Kao primer je naveo prethodnu emisiju Upitnik za koju je istakao da je odmazda prema onima koji su protestovali.

„RTS krši Ustav jer u programu nema objektivno izveštavanje“, dodao je on.

Kako je naveo Gavrilović, u Srbiji ne postoje efektivni organizmi samo regulacije. 

„Ovde se diplome i doktorati kupuju. Ovde svako može da postane novinar. Ulazimo u opaku zonu gde struka i znanje ne znače ništa“, istakao je Gavrilović. 

Grejam Džonson, nekadašnji novinar tabloida Sandej Miror ispričao je na panelu kojim su se sredstvima služili tabloidi u Velikoj Britaniji.

Hakovanje mejlova, objavljivanje privatnih poruka ili poverljivih medicinskih podataka neke su od svakodnevnih aktivnosti britanskih tabloida, rekao je on.

On se osvrnuo i na propagandno pisanje devedesetih godina. 

„Kada je NATO bombardovao Srbiju većina vesti koje sam napisao bile su fabrikovana propaganda i zbog toga se izvinjavam“, istakao je Grejam.

http://

Stanojević: Portal RTS-a sve vreme izveštavao o upadu demonstranata

Na panelu koji je prethodio, „Uloga javnih servisa u digitalnom dobu“, a na kojem su učestvovali urednik BBC svetskog servisa Ameriko Martins, profesorka Univerziteta u Londonu Vana Goblot i urednik internet portala Radio televizije Srbije Zoran Stanojević, uredniku RTS-a postavljeno je pitanje u vezi sa upadom demonstranata u prostorije tog javnog servisa prethodnog vikenda. Pitanje se ticalo samog izveštavanja RTS o dešavanjima u njihovoj zgradi u tim trenucima.

„Portal RTS-a je konstantno izveštavao o onome što se dešavalo u zgradi, sve vreme, ali ne kao drugi mediji“, odgovorio je Stanojević.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari