Iako Avganistan i Irak „drže monopol“ nad naslovima u novinama, ima osnova za tvrdnju da je Somalija još veća žrtva loše isplaniranog i sprovedenog rata protiv terorizma bivšeg predsednika SAD Džordža Buša. Američke intervencije rezultirale su time što je somalski narod koji je praktikovao umerenu formu islama pao u ruke religijskih ekstremista.

Napori Vašingtona da odnese pobedu nad terorizmom napravili su od Somalije podlogu za globalni džihad. Somalija je sada potpuno oslabljena zemlja, a pometnja koja tamo vlada preti da destabilizuje ceo region. Somalski pirati pljačkaju trgovačke brodove nadomak obala te države, dok se somalski narod bori sa posledicama najveće humanitarne krize u Africi.

Klanovi ratnih profitera je 1991. zbacio s vlasti diktatora Siada Barea, a arsenal oružja su upotrebili jedan protiv drugog. Naredne godine predsednik Buš stariji poslao je marince da pomognu somalskom narodu, što se završilo poražavajućim povlačenjem američkih snaga, a u narednih desetak godina i dalje je vladalo bezvlašće dok su ratni profiteri u sukobu i dalje sprovodili nasilje u zemlji. Godine 2006. obični građani osnovali su pokret Savez islamskih sudova. Strahujući da će taj savez postati novi talibanski pokret, a Somalija drugi Avganistan, Vašington je nastojao da stane na put islamistima tako što je ratnim profiterima dao milione dolara za oružje, i to istim onim ratnim profiterima koji su ponizili Amerikance 1993. što je rezultiralo nasiljem. Taj plan je, međutim, propao. Savez je isterao ratne profitere iz Mogadiša uspostavio red prvi put u jednoj generaciji. Otklonjene su prepreke za razvoj grada, mašinke su nestale, izgnani su se vratili u zemlju, ponovo su otvorene firme.

Lidera Saveza islamskih sudova bio je Šeik Šarif Ahmed, koji je bio relativno umeren vođa, ali je pokret takođe uključivao ekstremističko krilo pod nazivom Al Šabab, kao i ekstremiste koji su uveli stroge islamske zakone, pružali podršku somalskim pobunjenicima u susednoj Etiopiji i štitili teroriste.

Evropi se dopadao angažman sa umerenim liderima Saveza. Bušova administracija je podržala invaziju hrišćanske Etiopije koja je Savez zamenila prelaznom vladom koju su činili bivši ratni profiteri. Nakon šest meseci relativnog mira u zemlji, u Somaliji je ponovo buknuo rat pri čemu su se pripadnici Al Šababa predstavili kao nacionalisti koji se bore protiv marionetske vlade.

Al Šabab danas ima kontrolu nad velikim delom Somalije. Prerastao je u džihadski pokret koji ima veze sa Al Kaidom. Šeik Ahmed je u februaru ove godine postao predsednik, što je deo sporazuma postignutog pod pokroviteljstvom UN kojim je bilo obuhvaćeno povlačenje etiopskih trupa iz zemlje. Međunarodna zajednica mu je obećala 200 miliona dolara, a SAD su mu dale tone oružja. Postoje navodi da je Hilari Klinton, državna sekretarka SAD, Šeika Ahmeda, koji je 2006. zbačen s vlasti uz pomoć njene zemlje, nazvala „najvećom nadom“ Somalije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari