Spreman sam da pomognem, ali ne po cenu da me vuku po blatu 1Foto: Fonet/ Zoran Mrđa

Pretpostavljam da sam izabran za člana komisije jer su tražili ličnost koja ima odgovarajuće reference iz šire oblasti onoga što je tema doktorata, a to je restrukturiranje i privatizacija.

Objavio sam nekoliko knjiga i veliki broj radova iz te oblasti, ali imam i dosta praktičnog iskustva. Imam dve postdoktorske specijalizacije iz oblasti restrukturiranja, koje sam u poslednjih petnaest godina odradio u SAD i Francuskoj – kaže za Danas Dejan Erić, profesor Beogradske bankarske akademije, odgovarajući na pitanje zašto misli da ga je Nacionalni savet za visoko obrazovanje izabrao za člana stručne komisije za preispitivanje osporene doktorske disertacije gradonačelnika Beograda Siniše Malog.

* Kako komentarišete osporavanje da niste dovoljno kompetentni, jer u naučnoj bazi SKOPUS imate dva rada?

– Sve zavisi kako merite nečije kompetencije. U pomenutoj bazi su dati radovi objavljeni u naučnim časopisima i to je samo jedan deo mog naučnog opusa. Objavljivanje radova iz oblasti restrukturiranja i privatizacije u našoj zemlji u naučnim časopisima sa SSCI liste nije tako jednostavno imajući u vidu relevantnost i naučni doprinos široj naučnoj zajednici. Otuda, mogućnost objavljivanja takvih radova je značajno sužena. Na kraju krajeva, kvalitet radova se ne može meriti njihovim brojem. Nisu uzete u obzir monografije i radovi nacionalnog i međunarodnog značaja. Pored toga, zanemaruje se moje iskustvo u vođenju naučnoistraživačkih institucija. Devet godina sam bio direktor Instituta ekonomskih nauka, od 2006. do 2015. godine, kada smo organizovali na desetine međunarodnih naučnih skupova i podigli „na noge“ dva naučna časopisa. Pored toga, u vreme mog mandata je nabavljen softver za proveru originalnosti naučnih radova, tj. plagijata.

* Vaše ime je pominjano u grupi profesora Ekonomskog fakulteta koji su dovođeni u vezu sa navodnom prodajom ispita na tom fakultetu. Da li je tačno da je protiv Vas započeo disciplinski postupak i da ste zbog toga napustili Ekonomski?

– To je apsolutno netačno. Neverovatno da se sada pominje priča od pre 15 godina, i to o događajima koji su se desili pre 20 godina. Pojavio se spisak sa 306 imena, i na njemu moje, uz imena još pedesetak nastavnika. Navodna „prodaja ispita“ kako ste je nazvali nikada nije dokazana. Govorilo se o nepravilnostima na ispitima, ali to je pod znakom pitanja. Ne možete ljude vući kroz blato, a da za to nemate dokaze. Mene niko nije terao da odem sa Ekonomskog fakulteta. Razlog za to je bilo moje razilaženje sa nekim vrednostima koje postoje na tom fakultetu, pre svega u odnosu prema studijama, obavezama i ono što je najvažnije studentima. Preovlađujuće vrednosti gde je nastavnik ispred studenata jednostavno nisu bile moje vrednosti i zato sam prešao na Beogradsku bankarsku akademiju. Naša filozofija je da je student na prvom mestu. Odlazak sa Ekonomskog fakulteta je jedna od najboljih stvari koja mi se desila, jer u suprotnom verovatno nikad ne bih bio direktor državnog Instituta ekonomskih nauka. Kako je moguće da mi niko nije iskopao nikakav skandal ili „prljavštinu“ u tom periodu?

* Predavali ste na Ekonomskom fakultetu na istom predmetu kao i profesor Dragan Đuričin, koji je bio u komisiji za odbranu doktorata Siniše Malog. Đuričin nije bio Vaš mentor, niti ste mu bili asistent, a i takve priče kolaju u javnosti.

– Nas četvorica kolega smo bili predavači na istom predmetu.

* U delu javnosti se čuju mišljenja da nećete biti objektivan član komisije, jer treba da ocenjujete dugogodišnjeg bliskog kolegu?

– On je bio moj kolega, a ne moj prijatelj.

* Da li je tačno da ste u lošim odnosima s njim?

– Da tačno je, nismo u dobrim odnosima.

* Očekujete li komentare da ćete se preko rada u komisiji na neki način osvetiti Đuričinu?

– Ako uopšte prihvatim učešće u komisiji, nemam nameru bilo kome da se svetim. Ja nisam takav čovek, a posebno ne preko tuđih leđa. Kada ste me već pitali, moj stav je da nikoga apriori ne treba niti braniti, ali ni optuživati. Još se nisam ni upoznao sa celim slučajem, pa ne mogu ništa ni da kažem. Bitno je da se sagledaju objektivne činjenice, pa kako bude – ni po babu ni po stričevima.

* Jeste li iznenađeni što još zvanično niste dobili rešenje o imenovanju u komisiju, a već su počeli da Vas osporavaju?

– Da, moram da kažem da to deluje zastrašujuće i utiče na to da se pitate „šta će mi ovo u životu“.

* Hoćete li se povući ako se to nastavi?

– Meni u ovim godinama, sa ovim imenom i reputacijom ne treba takva vrsta publiciteta. Akademski i naučni ugled i publicitet se ne stiču na takav način. Ako mogu da pomognem svojim iskustvom, stručnošću i činjenicom da možda malo više znam od prosečnog Srbina i prosečnog profesora ekonomije iz oblasti iz koje je tema doktorata, spreman sam da to uradim. Ali ne po cenu da me neko provlači kroz blato samo zato što sam imenovan. Kada ste u vašim novinama objavili informaciju da ću biti član komisije, a ja sam to saznao iz Danasa, telefon mi je zvonio 20 puta i svi su me pitali „šta ti to treba“.

* Šta ste im rekli?

– Pitao sam zašto tako reaguju. Mene je predložio Nacionalni savet i to bi trebalo da predstavlja čast što je vaš rad prepoznat. S druge strane tu je i ogromna obaveza da pomognete ako možete.

Jedan od četiri člana

* Jeste li pročitali doktorat Siniše Malog?

– Sve što je moja oblast pogledam, pa sam i taj doktorat, ali iz naučnog interesa da vidim šta se sve objavljuje. Međutim, nisam detaljnije ulazio u to da li ima nepravilnosti ili ne. Na kraju krajeva, ja ću biti jedan od četiri člana komisije za ocenu pomenute doktorske disertacije i ne vidim razlog da se oko toga diže prašina.

Naučna fantastika

* Kako vam izgleda spekulacija da vas je u stručnu komisiju predložio Branislav Jeremić, koji obavlja funkciju predsednika Nacionalnog saveta, a koji je navodno blizak vladajućoj stranci i kojeg je rektor Univerziteta u Kragujevcu označio da mu smešta aferu?

– To mi zvuči kao naučna fantastika. Profesor Jeremić me je kontaktirao sa predlogom da prihvatim članstvo u komisiji, a pre toga se nismo poznavali.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari