Srbija u međunarodnom projektu za sprečavanje stradanja ptica na dalekovodima 1Foto: Beta/Dragan Gojić

U Srbiji i još šest evropskih zemalja počelo je sprovođenje međunarodnog projekta za sprečavanje stradanja ptica na dalekovodima, objavilo je danas Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS).

Projekat se u Srbiji sprovodi uz pomoć Operatora distributivnog sistema EPS Distribucije, a cilj je da se osigura uspešno snabdevanje električnom energijom i bezbedno okruženje za ptice.

Ukazano je da su jedna od najvećih pretnji divljim pticama strujni udari (elektrokucija) i sudari sa žicama dalekovoda (kolizija) koji uzrokuju hiljade smrtnih slučajeva i povreda koje bi se mogle izbeći.

Ove pretnje su cilj projekta „LIFE Danube Free Sky“, koji predstavlja jedinstveni primer široke međunarodne saradnje duž jednog od najvažnijih selidbenih koridora, mesta zaustavljanja i zimovališta za mnoge vrste ptica u Evropi – reke Dunav, navedeno je u saopštenju.

Projekat je zvanično počeo 1. septembra 2020. godine i podržan je iz programa LIFE Evropske unije.

Kako je precizirano, tokom narednih pet godina 15 partnera iz sedam zemalja sarađivaće i primenjivati najefikasnija rešenja kako bi se sprečilo stradanje ptica.

Nakon ovog perioda povećaće se vidljivost više od 245 kilometara visokonaponskih dalekovoda.

Takođe, više od 3.200 najopasnijih dalekovodnih stubova u projektnim područjima biće izolovano kako bi se obezbedila sigurnost ptica.

Smrtnost ptica izazvana interakcijom sa dalekovodima i drugim objektima elektroenergetske mreže zabeležena je za više od 380 vrsta ptica, uključujući kritično ugrožene i ugrožene.

Na 2.074 kilometra projektnog područja „LIFE Danube Free Sky“ može se naći osam tipova nadzemnih dalekovoda opasnih za ptice.

Uticaj ove velike mreže dalekovoda predstavlja ozbiljnu i značajnu pretnju za zimujuće i gnezdilišne populacije ciljanih 12 vrsta ptica, upozorili su iz DZPPS-a.

Ugradnjom preusmerivača leta ptica i izolacijom opasnih stubova u 23 „Natura 2000“ područja i devet medjunarodno značajnih područja za ptice, projekat će sprečiti da oko 2.000 jedinki ciljnih vrsta, ali i još mnogo drugih godišnje strada usled kolizije i elektrokucije.

Zadaci ornitologa iz DZPPS biće monitoring stradanja ptica na dalekovodima, odredjivanje opasnih trasa i stubova, te poboljšanje uslova za gneždjenje i ishranu ciljanih vrsta ptica na devet predmetnih područja duž Dunava.

Projektom je predviđeno da EPS Distribucija radi na izolaciji 400 najopasnijih stubova i postavljanju oko 3.000 preusmerivača leta ptica na odabranim trasama dalekovodnih linija.

„Izuzetno smo srećni što je Evropska komisija odobrila sufinansiranje našeg projekta i omogućila nam da radimo u velikom medjunarodnom timu“, kazao je izvršni direktor DZPPS Milan Ružić.

Kako je istakao, prvi put u Srbiji će se primeniti najbolje evropske prakse u zaštiti ptica na elektroenergetskoj mreži i kroz partnerstvo sa EPS Distribucijom osigurati uspešno snabdevanje električnom energijom i bezbedno okruženje za ptice.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari