Šta je bilo moderno pre osamdeset godina? 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Listovi Pravda i Vreme 24. marta 1940. godine pisali su o poslednjim modnim trendovima na našim prostorima, kao i o Izložbi knjiga, dokumentarnih fotografija i rukopisa koju su zainteresovani mogli posetiti u biblioteci i muzeju grada Beograda.

Kako piše list Pravda, beogradske dame su i tokom rata pomno pratile svetske modne trendove. Tako su se na ulicama glavnog grada, još tada mogle videti kopije poznatih kreacija.

Šta je bilo moderno pre osamdeset godina? 2Najvažniji bili su detalji, koji su kreacijama davali poseban pečat, to je najčešće bila dugmad raznih veličina i oblika. Na nekim odevnim komadima umesto dugmeta mogle su se videti pantljike provučene kroz velike proreze, koji su delovali vrlo dekorativno.

Haljine sa visokim okovratnikom imale su vrlo visoke pojaseve, koji su nekada bili izvezeni, nekada šljokičavi, a nekada su se šili i od materijala drugih boja.

Jedan ukras posebno je osvojio srca svih pariskih modnih kuća, pa se takva moda prelila i na Jugoslaviju. Širite i gajtani postali su neizostavni deo mnogih odevnih kombinacija.

Vuneni širiti u crvenoj boji krasili su vrlo često okovratnike haljina od mornarsko plavog  štofa. Na crnim mantilima i kostimima reveri su bili oivičeni zlatnim svilenim gajtanom. Na haljinama od belog šantunga mogle su se videti, oivičeni plavim gajtanom, okovratnici, manžetne i džepovi.

Kako Pravda prenosi, gajtani, širite i isprovlačene pantljike donose novine u modu 1940. godine, daju jednu posebnu notu optimizma, jer živim bojama osvežavaju materijale.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Kako piše list Vreme, na današnji dan je u Beogradu otvorena Izložba knjiga, dokumentarnih fotografija i rukopisa.

Šta je bilo moderno pre osamdeset godina? 3Izložba je održana u biblioteci i muzeju grada Beograda,  sa ciljem da se ova izložba svake godine održava i na taj način postane tradicionalna kulturna manifestacija.

Na izložbi je bilo moguće videti šta je to sve prinovljeno iz pojedinih književnih i naučnih oblasti. Tokom 1939. prinovljeno je oko 1500 novih naslova, kako na domaćem, tako i na stranim jezicima.

Najveći deo knjiga je iz istorije, istorije umetnosti, društvenih nauka i nekih drugih naučnih disciplina. Velika pažnja posvećena je dečijoj i omladinskoj književnosti. Kako u Beogradu ima veliki broj školske dece koji se nalaze u teškim materijalnim uslovima, biblioteka je posebnu pažnju posvetila školskoj lektiri i nabavila je u velikom broju.

Pored izložbe knjiga, priređuje se izložba rukopisa i dokumentarnih fotografija o Beogradu.

Kako Vreme ističe, prošlost Beograda je velika i bogata, njegova istorija burna, ali ilustrovani materijal te prošlosti oskudan. U vezi sa tim, za beograđane sredinom prošlog veka, ovo je bila jedinstvena prilika da upoznaju mnoge kulturne i istorijske znamenitosti glavnog grada.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari