Šta se dešavalo na Dalekom Istoku na današnji dan pre 80 godina? 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Krvava i žestoka borba, koja je iznenada izbila između japanskih i sovjetsko-mogolskih vojnih snaga, glavna je vest koja je zauzela naslovne strane Vremena i Pravde na današnji dan pre 80 godina.

Šta se dešavalo na Dalekom Istoku na današnji dan pre 80 godina? 2Vojne vlasti iz Tokija objavile su cifre o postignutim rezultatima u sukobu sa Kinom za vreme od dve poslednje godine. Prema toj statistici, uništeno je 2.500 neprijateljskih aviona, a 62. kineska ratna broda onesposobljena su za dalju upotrebu.

U sadašnjem trenutku japanska flota vrši kontrolu nad kineskom obalom u dužini od 4.000 kilometara između Čangčankuana i Kantona. Japanska flota kontroliše isto tako i svoje plovne reke, dok kopnena vojska gospodari nad svim drumovima u Kini, prenose stalni dopisnici lista Vreme.

“Danas” su stigli i izveštaji o ogorčenoj borbi koja se vodi na granici između Mandžukoa i Spoljne Mongolije.

Japanski izveštaji sa bojišta, kako prenosi Rojters, kažu da se mongolske trupe, na položajima kod Kalkingola, spremaju da izvrše napad na kombinovane japansko-mandžurske snage, prenosi list Vreme.

“Noćas” su u dva maha japanski avioni leteli iznad Čungkinga. Prvi znak da se približavaju neprijateljski avioni dat je u pola noći.

Oko 50 aviona preletelo je grad podeljeno u pet grupa, koje su letele jedna za drugom u vremenskom razmaku od 15 minuta i bombardovali niz pozicija u Čungkingu, što se završilo delimičnim devastiranjem grada.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Šta se dešavalo na Dalekom Istoku na današnji dan pre 80 godina? 3Kako prenosi list Pravda između sovjetsko- mongolskih snaga i japanskih trupa vode se krvave i žestoke borbe u okolini Buir Norskog jezera.

Mongloske trupe zauzele su jedan deo Mandžurije, dok japanska vlada namerava da obrazuje centralni režim u Kini i da zadrži svoje trupe u kineskim garnizonima.

Baron Hiranuma, predsednik japanske vlade, izjavio je da sporazum sa Velikom Britanijom neće biti moguć sem u slučaju da Velika Britanija shvati misiju Japana na Dalekom Istoku.

“Bude li Velika Britanija odbila da prizna glavni argument Japana i da usvoji zahteve Japana, Japan neće skrenuti sa svog pravca, ali će svaki dalji razgovor biti prekinut”, rekao je Hiranuma.

Agencija Domej saopštava da japanski protivnapad na mongolsko-sovjetske snage napreduje povoljno u okolini Buir Norskog jezera, dok su mnogi sovjetski tenkovi uništeni.

Sovjetski avioni leteli su iznad mesta severno od Balsagala, pa je japanska avijacija iskoristila priliku i oborila 12 sovjetsko-mongolskih aviona.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari