Stručna komisija "odbranila" doktorat Siniše Malog 1Foto: FoNet/ Vlada Srbije Slobodan Miljevic

Doktorska disertacija ministra finansija Siniše Malog, koju je odbranio na Fakultetu organizacionih nauka nije plagijat.

To je zaključila stručna komisija čiji su članovi Dejan Erić, profesor Beogradske bankarske akademije, Vinko Kandžija, profesor emeritus na Univerzitetu u Rijeci, Tomaž Čater, profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u LJubljani i Dragan Mikerević, profesor Ekonomskog fakulteta u Banja Luci.

U izveštaju stručne komisije, u koji je Danas imao uvid, navodi se da je „analizirana doktorska disertacija rezultat samostalnog naučnoistraživačkog i stručnog rada kandidata“, te da „iako postoje određeni propusti, oni po obimu i značaju nisu doveli u pitanje osnovne naučne doprinose i originalnost ovog rada“. Stručna komisija smatra da je „kandidat ispunio sve zakonski propisane uslove i predlaže da se kandidat Siniša Mali promoviše u zvanje doktora nauka, kako bi mogao koristiti sva prava koja mu po tim propisima pripadaju“.

Svoj rad su, tvrde, zasnovali na „naučnim i profesionalnim temeljima, uvažavajući međunarodne standarde“ i nisu dozvolili „nikakav uticaj izvan stručnog i naučnog sadržaja“.

Stručna komisija je utvrdila da predmet, ciljevi, hipoteze, metodologija, rezultati i naučni doprinosi disertacije nisu osporeni ni na jednom mestu, niti i jednim validnim argumentom ili dokazom. Detaljnom analizom delova uvoda, metodologije i zaključaka može se uočiti da u svim pobrojanim bitnim delovima disertacije ne postoje elementi neoriginalnosti, piše, između ostalog, u zaključcima komisije. Softverska analiza koju je komisija sprovela korišćenjem programa Turnitin pokazala je da ne postoje elementi sistematskog preuzimanja tuđih tekstova. Propusti u citiranju pojedinih izvora literature su pronađeni u sedam odsto obima doktorata.

Analizirajući primedbe da je Siniša Mali prepisao delove doktorske disertacije Stifanosa Hailemariama, komisija je utvrdila da je Mali taj rad koristio kao polaznu osnovu u obradi pojedinih pitanja. Evidentno je da pomenuti rad nije naveden u spisku korišćenih izvora. Međutim, nesporno je da je kandidat pojedine delove i navode vrlo korektno i uredno citirao u tekstu disertacije, pozivajući se na originalne radove… Postoji određeni obim gde je identifikovan značajan stepen sličnosti sa pojedinim delovima pomenute disertacije. Ovaj propust se kreće u maksimalnom obimu od oko tri do četiri odsto, navodi se u zaključcima komisije.

Stručna komisija je konstatovala da „za pojedine greške i propuste koji se mogu naći u radu odgovornost ne može isključivo da snosi kandidat“, te da deo odgovornosti mora da leži i na članovima Komisije za ocenu i odbranu rada, koji su morali više da rade sa kandidatom i pomognu mu u poštovanju najviših akademskih standarda u izradi pojedinih poglavlja doktorata.

U davanju konačne ocene o originalnosti doktorata Siniše Malog komisija navodi, kako kažu, bitnu činjenicu – da u vreme završetka i odbrane disertacije nije postojala praksa ili obaveza softverske provere rada.

„Ubijem čoveka pre 30 godina. DNK ukaže na mene. Komisija kaže, eee, pa tada se nije radila DNK analiza“, napisao je na Tviteru akademik Dušan Teodorović, praveći analogiju sa pomenutim zaključkom stručne komisije. On u izjavi za Danas ostaje pri mnogo puta iznetom stavu da je doktorat Siniše Malog „bezočan plagijat“ i dodaje da komisija nije imala hrabrosti da to konstatuje već umesto toga koristi termine „greške i propusti“.

Teodorović napominje i da se komisija nijednim delom u svojoj analizi nije osvrnula na činjenicu da je Mali delove svoje disertacije prepisao iz studije profesora Mijatovića, Begovića i Živkovića, što je izneo i sam Boško Mijatović u autorskom tekstu objavljenom u Danasu.

Etička komisija FON-a jednoglasno je usvojila mišljenje stručne komisije prema kome je doktorska disertacija Siniše Malog rezultat njegovog samostalnog naučnoistraživačkog i stručnog rada i svoj izveštaj prosledila dekanu fakulteta. Za danas je zakazana sednica Nastavno-naučnog veća FON-a, koje će razmatrati i odlučivati o izveštaju Etičke komisije.

Pravilnik o postupku utvrđivanja neakademskog ponašanja u izradi pisanih radova predviđa mogućnost žalbe na odluku NN veća fakulteta drugostepenom organu – Odboru za profesionalnu etiku Univerziteta u Beogradu. Zasad nema informacija da će neko to i učiniti.

Teodorović kaže da će nastaviti da se bori, ali da će tek videti na koji način. Razmatra mogućnost da podnese inicijativu Etičkoj komisiji Univerziteta u LJubljani za akademsku odgovornost jednog od članova stručne komisije Tomaža Čatera.

– Ne možete za honorar da potpisujete lažne stvari. Da li bi on ovakav izveštaj potpisao na Univerzitetu u LJubljani – pita Teodorović, koji je zbog svojih zasluga izabran za počasnog senatora Univerziteta u LJubljani i na tom univerzitetu biran i za redovnog profesora.

Rektorka bez odgovora

Pitali smo juče rektorku Univerziteta u Beogradu Ivanku Popović da li će potpisati doktorsku diplomu Siniši Malom, ali do zaključenja ovog izdanja Danasa nismo dobili odgovor.

Uvid u dokaze

Članovi NN veća FON-a su uz poziv za današnju sednicu dobili i obaveštenje da će materijali za ovu tačku dnevnog reda – osam priloga i dokaza uz stručno mišljenje stručne komisije biti dostupni na uvid svim nastavnicima i saradnicima Fakulteta, te da se uvid može izvršiti 7. maja 2019. godine u prostorijama fakulteta, od 10 do 14 časova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari