Studenti neće u NATO i EU 1Studenti- arhivska fotografija/ Foto: Stefana Savić

Oko 88 odsto studenata Univerziteta u Beogradu smatra da Srbija ne bi trebalo da postane članica NATO-a, 39,7 odsto ne bi glasalo za članstvo u EU.

Polovina smatra da Srbija neće postati članica Evropske unije, rezultati su danas objavljenih istraživanja „Stavovi studenata Univerziteta u Beogradu o spoljnoj politici Srbije”.

Istraživanje Centra za međunarodnu javnu politiku u okviru projekta „Predstavnici srpske diplomatije“, obuhvatilo je 1.323 studenata sa 38 fakulteta Univerziteta u Beogradu, kako bi se saznalo na koji način studenti formiraju svoj stav i koliko su upućeni u svakodnevna politička dešavanja u zemlji i svetu.

Na pitanje da li bi u ovom trenutku glasali za članstvo Srbije u EU, najveći broj studenata je dao odričan odgovor — 39,7 odsto, navedeno je u saopštenju, prenosi Sputnjik.

Za ulazak bi glasalo 28,9 odsto, nešto više od osam odsto ne bi izašlo na glasanje, a o tom pitanju stav nema 22,4 odsto ispitanih studenata.

Polovina ispitanika smatra da Srbija neće postati članica Evropske unije, 24 odsto smatra da će ući u EU, a formiran stav o ovom pitanju nema 26 odsto studenata. Nešto manje od 50 odsto ispitanika misli da je glavna prepreka ulaska Srbije u EU pitanje statusa Kosova i Metohije. Što se tiče stavova o bilateralnim odnosima Srbije sa zemljama u okruženju, studenti ocenjuju da najlošije odnose imamo sa Albanijom, Hrvatskom i Crnom Gorom. Skoro 80 odsto anketiranih smatra da su odnosi sa Albanijom loši, a isto tako je odnose sa Hrvatskom ocenilo dve trećine ispitanika. Kada je reč o odnosima sa Crnom Gorom, četvrtina ispitanika loše ocenjuje odnose sa ovom zemljom.

Sa druge strane, studenti smatraju da najbolje odnose imamo sa Rumunijom, Mađarskom i Bugarskom. Većina ispitanika (47 odsto) nije zadovoljna odnosom naše zemlje prema dijaspori, 38 odsto nema stav, a samo 15 odsto je zadovoljno ovim odnosima.

Što se tiče pristupanja u druge međunarodne organizacije, većina studenata (61 odsto) nema stav o tome da li bi Srbija trebalo da se pridruži Organizaciji ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB), što se objašnjava nedovoljnom zastupljenošću ove teme u medijima. Slično mišljenje studenti su izrazili o jačanju međunarodnog ugleda Srbije tokom predsedavanja naše zemlje OEBS-om, gde 51 odsto nema stav.

Nešto više od 60 odsto studenata nije upoznato sa aktivnostima naše zemlje u UN. Većina ispitanih smatra da Srbija treba da postane član Svetske trgovinske organizacije (STO) — 48 odsto, stav o ovome nema 37 odsto, dok je 14,1 odsto anketiranih studenata protiv pridruživanja ovoj globalnoj organizaciji.

Zanimljivo je da devet od deset studenata nije upoznato sa radom srpskog Kokusa u Kongresu SAD. Kada je reč o celokupnom utisku ispitanika o spoljnoj politici Srbije, njih 50,8 odsto ocenilo je spoljnu politiku naše zemlje kao lošu, a oko 29 odsto smatra da je dobra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari