Studenti nisu zadovoljni, ali ćute 1Studenti ispred skupštine; Foto: FoNet/Božana Pavlica

Za razliku od ekspresnog izlaska studenata na ulice izazvanog najavom zatvaranja studentskih domova čini se da pitanje visokih školarina ne pogađa mnogo većinu akademaca.

Bar tako bi se moglo zaključiti iz slabog odziva studenata na prekučerašnjem protestu koji je organizovala grupa „Kreni-promeni“, zahtevajući smanjenje školarina za 30 odsto u predstojećoj školskoj godini.

Ni nedavni protest koji je pokrenula grupa studenata Fizičkog fakulteta, doduše sa zahtevom da se uslov za budžet sa 48 smanji na 42 boda, takođe nije imao masovno uporište u studentskoj populaciji.

Za Luku Bulaju, studenta prodekana Fizičkog fakulteta, to nije iznenađenje, pošto se protesti održavaju u vreme ispitnih rokova. Ipak, on napominje da to ne znači da su studenti zadovoljni.

– Mi smo mali fakultet, ali se na protestu koji smo organizovali pojavilo 60, 70 studenata što je veliki odziv. Naše zahteve su podržali i naši profesori, jer je svima jasno da se teret krize prelama preko leđa studenata. I naši, kao i zahtevi kolega iz pokreta „Kreni – promeni“ su socijalne prirode, samo su različito formulisani, tako da mi njih podržavamo i pozvali smo kolege da se priključe protestu – navodi Bulaja.

Nikola Arsenić, student Pravnog fakulteta u Beogradu i član pokreta „Kreni –promeni“, kaže za Danas da je na sličan način započet i protest ispred Centralnog zatvora kada je uhapšen radnik „Krušika“  Aleksandar Obradović i da je vremenom odziv građana bio sve veći.

Veruje da će tako biti i sa studenskim protestom, ali ukazuje da je u ovom slučaju glavna kočnica masovnijem odzivu strah studenata, jer je u prvom planu pitanje finansiranja visokog obrazovanja, što podrazumeva i pitanje zarada profesora.

– Otvaranje tog pitanje je otvaranje Pandorine kutije, jer bi se tu mogle naći razne nezakonitosti, ali je krajnje vreme da se to uradi – smatra Arsenić.

On dodaje da su pre mesec dana imali sastanak sa studentima Fizičkog fakulteta, da su se neki od njih pojavili na prekjučerašnjem protestu i veruje da nema prepreka za zajednički nastup u narednom periodu.

Luka Bulaja navodi da su se studenti opredelili za vaninstitucionalnu borbu jer zvanični studentski predstavnici i organizacije nisu ništa uradili, a brojna pitanja o tome kako će izgledati predstojeća školska godina je trebalo da budu otvorena još u maju ili junu.

Bulaja kaže da, ne samo da nisu naišli na razumevanje Studentskog parlamenta, već je bilo pokušaja opstrukcije.

Identičan odgovor čuo se i sa protesta koji je organizovan nakon najavljenog zatvaranja studentskih domova, jer ni tada protest nije vođen u saradnji sa univerzitetskim Parlamentom.

Stojanović: Niko nas nije pozvao

Jagoš Stojanović, student prorektor Univerziteta u Beogradu, ističe za Danas da ni on, kao i rukovodstvo Studentskog parlamenta nisu bili upoznati sa pomenutim protestima, niti ih je neko od organizatora kontaktirao. Stojanović ističe da do njega nije stigao nijedan zahtev bilo kog studentskog parlamenta u vezi sa visinom školarina, već mu se obraćaju studenti sa pojedinačnim problemima. Dodaje da je rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović razgovarala sa predstavnicima pomenutih studentskih grupa, ali da on kao student prorektor ni na jedan od tih sastanaka nije bio pozvan. Stojanović nije želeo da komentariše rascepkanost u nastupima različitih studentskih grupa, niti ko iza njih stoji, već je poručio da je kao legitimno izabrani predstavnik uvek na strani studenata i da svako može da mu se obrati. Podseća i da je Studentski parlament UB još u februaru tražio dodatni rok za sve studente, kao i dodatni kovid rok, što je kasnije bio i jedan od zahteva ogranizatora protesta povodom najavljenog zatvaranja studentskih domova preko leta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari