Sud podlegao političkim pritiscima 1Foto: Luka Knežević - Strika

Protiv aktivista Inicijative Ne davimo Beograd pokrenuto je više od 30 postupaka zbog organizovanja protesta kojima su ukazivali na kršenje zakona u vezi sa projektom „Beograd na vodi“ i rušenjem u Hercegovačkoj ulici, zbog čega su im do sada izrečene kazne od 180.000 dinara.

Sagovornici Danasa smatraju da je sud podlegao političkim pritiscima i da ove odluke imaju jedan jedini cilj, a to je da ućutkaju svaku kritičku misao i reč.

– Dve godine nakon rušenja u Savamali, Siniša Mali, glavni organizator ovog zločina, ali i svega onoga što je usledilo nakon toga, kada se ceo državni aparat upregao u njegovo zataškavanje, danas biva unapređen u ministra finansija umesto da se nađe na optuženičkoj klupi. Sa druge strane, Inicijativa je osuđena da plati kazne za ukazivanje na njegovu i umešanost drugih državnih funkcionera u ovaj zločin. Paradoksalno, kažnjeni smo jer zahtevamo poštovanje zakona – istakao je Radomir Lazović, aktivista inicijative Ne davimo Beograd.

Lider Saveza za promene Dragan Đilas ove sudske odluke ocenjuje kao sramne, dodajući da one pokazuju gde je Srbija danas.

– Ne kažnjavaju se oni koji su pod fantomkama vezivali ljude i rušili nego oni koji su ukazali na drastično kršenje zakona. Uvek kad pomislim da sam sve video i doživeo, ovaj režim uspe da ode korak dalje – kaže Đilas za Danas.

Lider Pokreta slobodnih građana Saša Janković ocenjuje za naš list da je odluka da se Inicijativa Ne davimo Beograd kazni zbog organizovanja protesta – apsolutno politička.

– Pošto nije uspela nasiljem i zastrašivanjima, vlast želi da finansijski uguši građanske pokrete i bunt. Vlast koja se plaši opozicije i građana toliko da bi da ih ukine, ukinuće na kraju sama sebe – ističe Janković.

Potpredsednica DS Tamara Tripić ističe za naš list da ova vlast umesto da kažnjava počinioce krivičnih dela, kažnjava one koji su na ta dela ukazali.

– Ovo je još jedan dokaz da Srbija jeste zarobljena država u kojoj ne postoji odvojenost sudske i izvršne vlasti. Našem društvu potrebna je dekonstrukcija režima Srpske napredne stranke i uspostavljanje osnova za normalnu demokratsku državu. Kako bi do toga došlo, svi mi u opoziciji moramo da stvorimo novi dogovor sa građanima i da pružimo garancije da ćemo taj dogovor ispoštovati – ističe Tripić.

Jedna od kazni, i to najveća, od 100.000 dinara, izrečena je za organizaciju protesta „Ostavke i odgovornost“ koji je Inicijativa organizovala 15. februara 2017, kao reakciju na saznanja koja je supruga gradonačelnika Beograda iznela u intervjuu KRIK-u. Naime, Marija Mali svedočila je da joj se gradonačelnik lično hvalio da je organizovao akciju noćnog rušenja u Savamali. U Inicijativi navode da je sud odluči da su krivi jer su prekršili Zakon o javnom okupljanju, koji propisuje da se protest mora prijaviti čak pet dana ranije, te da protest nastao u reakciji na određeni događaj ne može imati organizatora.

„Pod pretnjom kazni od čak 100.000 do 150.000 dinara, jasno je da je cilj ovakvog zakona, usvojenog 2016. upravo sprečavanje prava građana da svoje mišljenje izražavaju na ulici. Inicijativa Ne davimo Beograd prijavljivala je, u skladu sa zakonom, sve događaje koje organizuje kada god je to bilo moguće. Međutim, kao u slučaju organizovane akcije maskiranih kriminalaca iz Hercegovačke ulice i vrha policije, to nije svaki put moguće. Paradoksalno, kažnjeni smo jer zahtevamo poštovanje zakona“, ističu u Inicijativi.

Oni su proglašeni krivim i zbog „organizovanja nenajavljenog protesta“ 11. maja 2016. „Samo dan nakon što je izveštaj Zaštitnika građana pokazao da je ovo rušenje izvršeno u združenoj akciji maskiranih kriminalaca, policije i komunalne policije, u prvom u nizu masovnih protesta, preko 5000 ljudi na ulicama Beograda pozvalo je na odgovornost predstavnike vlasti, među kojima i gradonačelnika Sinišu Malog, predsednika Skupštine grada Beograda, Nikolu Nikodijevića, i ministara policije, Nebojšu Stefanovića. Svi oni dobili su nagrade za svoju poslušnost, Siniša Mali unapređen je u ministra finansija, a inicijativa Ne davimo Beograd dobila je kazne“, zaključuju u Inicijativi Ne davimo Beograd.

Gajić: Vlast ne zarezuje Ustav Srbije

Predsednik Advokatske komore Beograda Vladimir Gajić kaže za naš list da smo svakodnevno svedoci kako nam „aktuelni autokratski režim ukida jedno po jedno od elementarnih građanskih prava“.

– Pravo na okupljanje građana je jedno od osnovnih demokratskih i neprikosnovenih prava. Zaštićeno je i našim Ustavom. Međutim, ovde vlast a kao što vidimo čak i sud, ne daju pet para za Ustav. Odluka o novčanom kažnjavanju Inicijative je još jedno upozorenje građanima u kakvom društvu žive. Možda je sud imao u vidu da na lokaciji Savamale ne važi domaće zakonodavstvo pa je zato izrekao novčanu kaznu – kaže Gajić.

Molba za pomoć

Inicijativa Ne davimo Beograd pozvala je građane da im pomognu da plate kazne izrečene zbog organizovanja protesta, u za sada ukupnom iznosu od 180.000 dinara. Uplate se mogu izvršiti: na dinarski račun: br. računa: 265-1750310000907-92 primalac: Udruženje „Pravo na grad“

svrha uplate: Donacija Inicijativi Ne da(vi)mo Beograd.

šifra plaćanja: 188 za gotovinske, 288 za bezgotovinske uplate

na devizni račun:

br. računa: RS35265100000017097950

primalac: Udruženje „Pravo na grad“

banka: Raiffeisen banka A. D. Beograd

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari