Teroristička akcija Jevreja u Palestini pre 80 godina 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Veliko uzbuđenje izazvale su danas u Londonu vesti o teroru koji su Jevreji počeli da sprovode u Palestini, piše list Vreme pre 80 godina.

Prema ovim vestima, samo u Tel Avivu je ubijeno 10 Arabljana, a veliki broj njih je ranjen.

Britanske vlasti u Palestini izdale su naredbu da se izvrši detaljan pretres svih kvartova u Tel Avivu, a intenzivno se traga za teroristima koji su počinili ove zločine.

Vreme na svojim zabavnim stranama piše o Amerikancu Bonu Džemsu koji uporno traga

za blagom Jovana bez Zemlje, na obalama Velsa.Teroristička akcija Jevreja u Palestini pre 80 godina 2

Engleski kralj je tokom bekstva izgubio ogromno blago.

Kako mnoge hronike beleže, u pesku je tada propalo 200 konja natovarenih džakovima sa zlatom i šestoro kola sa srebrnim i zlatnim posuđem, prenosi Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

U izdanju za 30. jun 1939. godine, list Pravda piše o svetskoj izložbi u Njujorku.

Glavna atrakcija izložbe je, kako prenosi Pravda, paviljon sa televizorima preko kojih posetioci gledaju razne manifestacije, sportske događaje i koncerte širom sveta.

Takođe, u jednom od paviljona izložen je i mehanizovani čovek visok dva metra, koji se kreće, govori, puši, razlikuje mirise i računa.

Na izložbi je predstavljen i ogroman aluminijumski kolut koji zahvaljujući nevidljivim elektromagnetima izgleda kao da lebdi.Teroristička akcija Jevreja u Palestini pre 80 godina 3

Višemilionski broj posetilaca izložbe izmeren je pomoću specijalnog aparata za snimanje sa infracrvenim zracima koji se nalazi na ulazu na početku izložbe, piše Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari