Transparentnost Srbija: Antikorupcijsko savetovalište 1Foto: FoNet/ Zoran Mrđa

Sigurni smo da su čitaoci Danasa mnogo puta čuli za nas.

Mi smo domaća antikorupcijska nevladina organizacija, Transparentnost – Srbija i deo najpoznatije globalne antikorupcijske organizacije Transparency International.

U Srbiji radimo već skoro dve decenije.

Zajedno sa medijima koji razumeju da vlast treba da bude odgovorna, tokom ovih godina prošli smo kroz nade i razočaranja, cikluse mukotrpne izgradnje institucija i pravnog sistema za borbu protiv korupcije i njihovog urušavanja.

Na ovim stranicama ste čitali nalaze naših istraživanja o primeni zakona, percepciji korupcije i iskustvima građana i privrednika sa korupcijom, nalaze praćenja finansiranja izbornih kampanja i javnih nabavki, komentare na predloge bitnih propisa, osvrt na izjave političara, objašnjenja o tome šta je problem sa postupanjem državnih organa i ko je uopšte morao da postupa.

Redovno ukazujemo šta su suštinska pitanja u slučajevima sumnji na korupciju o kojima pišu mediji.

Videli ste da se veoma često obraćamodomaćim i međunarodnim institucijama sainicijativama koje imaju za cilj da poprave ambijent za borbu protiv korupcije i da se reše konkretni problemi.

Sada želimo da vam skrenemo pažnju da Transparentnost Srbija takođe radi i neposredno sa građanima i privrednicima u okviru Antikorupcijskog savetovališta (ALAC).

Kada nam se građani i privrednici obrate i izlože konkretnu situaciju u kojoj prepoznaju moguću korupciju, naši pravnici ih na poverljiv način i besplatno podučavaju o mogućim rešenjima.

Kada prepoznamo da je u pitanju sistemski problem, na osnovu ovih obraćanja formulišemo i podnosimo inicijative onim državnim organima koji bi trebalo da ga reše.

ZAŠTO OVO RADIMO?

Jedan od razloga zbog kojeg borba protiv korupcije ne daje dobre rezultate jeste činjenica da mnogi građani i privrednici koji se sa korupcijom suočavaju ne poznaju u dovoljnoj meri pravne mogućnosti koje im stoje na raspolaganju, ili da nemaju dovoljno poverenja u rad institucija koje bite probleme trebalo da reše.

Prema nalazima najnovijih istraživanja 32 odsto građana ne bi prijavilo korupciju jer smatra da se ništa ne bi promenilo ni kada bi to učinili i zbog nedovoljne društvene podrške uzbunjivačima, još 10 odsto zbog straha od posledica, 19 odsto jer smatra da je korupciju teško dokazati, a devet odsto zbog nepoznavanja procedura i nadležnih institucija.

Kroz rad Savetovališta utičemo da se broj prijavljenih i rešenih slučajeva poveća, a kroz inicijative koje podnosimo državnim organima da se problemi reše u korenu.

KAKO RADIMO?

U aktuelnom dobu pandemije najsigurnije je da nam se obratite elektronskom poštom na adresu [email protected], da izložite spornu situaciju i dostavite prateću dokumentaciju.

Možete nam pisati i naadresu Palmotićeva br. 31, 11000 Beograd.

Sami birate hoćete li ostati anonimni ili ostaviti svoje podatke.

Nakon toga se komunikacija nastavlja mejlom ili telefonski.

Transparentnost – Srbija nema pravne mogućnosti da građane ili privrednike zastupa u postupcima pred državnim organima.

Međutim, kada sami pokrenete takav postupak, mi pratimo njegov ishod, i kroz neposredno obraćanje proveravamo da li su državni organi postupali blagovremeno i da li su učinili sve šta je trebalo.

Takođe, one građane i privrednike koji žele da sa svojim slučajem upoznaju širu javnost povezujemo sa medijima koji su voljni da izveštavaju o korupciji.

Vaša obraćanja Savetovalištu nam pomažu da steknemo bolji uvid u rasprostranjenost korupcije u pojedinim oblastima i probleme u sprovođenju antikorupcijskih zakona i planova.

Tako nam pružate priliku da se posvetimo rešavanju problema koji su najurgentniji i dajete nam šansu da dodatno argumentujemo inicijative koje podnosimo državnim organima.

www.transparentnost.org.rs www.facebook.com/Transparentnost.Srbija twitter.com/TransparencySer

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari