U Boliviji opsadno stanje zbog pokušaja revolucije 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Listovi Pravda i vreme pišu još o nezgodi na sceni Narodnog pozorišta ali i proslavi fašističkog režima u Italiji

List Pravda prenosi da je u Boliviji proglašeno opsadno stanje, pošto je utvđeno da je trebalo da izbije revolucija pod vođstvom generala Bilbaoa. On je osuđen na izgnanstvo zbog učešćaU Boliviji opsadno stanje zbog pokušaja revolucije 2 u zaveri.

Parižanke vrše poštansku i automobilsku službu. Posao koji je bio namenjen mladićima, preuzele su devojke. Uglavnoom prevoze prtljag a nešto zahtevniji deo posla je kada pošiljke moraju da prevezu u provinciju, piše Pravda.

Pravda obaveštava o vazdušnoj borbi nemačkih i britanskih aviona nad Škotskom. Loše vreme otežava operacije i onemogućava izviđanje.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Vreme piše da Italija slavi sedamnaestogodišnjicu fašističkog režima. Uz velelepnu proslavu uz sam državni vrh, na trgu Venecija prisutnima se obratio i sam “Duče” na oduševljenje naroda.

U Boliviji opsadno stanje zbog pokušaja revolucije 3Beogradski telegraf je najmoderniji na Balkanu. Preseljenjem u novu, specijalno projektovanu zgradu uz montažu najmodernijih mašina i aparata, Glavni telegraf stao je u red savremenih inostranih telegrafskih institucija, prenosi Vreme.

Vreme piše da je sedam članova hora palo je na pozornicu za vreme prokazivanja opere “Mrtve oči” u Narodnom pozorištu. Deo scene se oštetio tako da su povređeni pali sa visine od skoro dva metra. Publika je primetila da se nešto na sceni ruši, ali uz umeće glumaca i pevača koji su program nastavili dalje, a orkestar nije prestao da svira, nije bilo prekida opere.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari