U Krušiku višak 1.000 radnika, fabrika bez grejanja 1Foto: FoNet/ Aleksandar Barda

Gubici Krušika su ogromni: 2017. bili su deset miliona dolara, u 2018. dva puta veći, da bi krajem 2019, prema podacima nadležne službe, dostigli svih 40 miliona dolara.

U fabrici je veliki broj radnika koji su višak, u pogonima se radi pomoću štapa i kanapa, jer nema repromaterijala, fabričke hale su hladne, radnici nemaju HTZ opremu, pa od svojih kuća donose radnu odeću i cipele, rekli su juče našem listu u centrali Sindikata UGS „Nezavisnost“.

Predstavnici sindikata su u sredu u Krušiku razgovarali o predlozima menadžmenta i Nadzornog odbora valjevske fabrike za prevazilaženje proizvodno-poslovne agonije tog preduzeća.

Naši sagovornici tvrde da je poslovodstvo Krušika sačinilo spisak mera za izlazak te fabrike iz krize, među kojima su smanjenje broja zaposlenih za 1.000. od ukupno 3.200 radnika, zatim za umanjenje minulog rada, te nadoknada za topli obrok, prevoz i regres.

Taj spisak mera dostavljen je reprezentativnim sindikalnim organizacijama u Krušiku, odnosno Samostalnom, te sindikatima Sloga i UGS „Nezavisnost“.

– Mi nećemo prihvatiti predlog za realizaciju socijalnog programa u Krušiku, prema kojem bi se problem viška zaposlenih rešavao po principu dobrovoljnosti. Imamo više nego negativna iskustva sa tim načinom rešavanja viška zaposlenih, pošto iz fabrika, kao po pravilu, uglavnom odlaze najbolji i najstručniji radnici i stručnjaci, a ostaju činovnici. S druge strane, naš sindikat je blagovremeno upozoravao na problem partijskog zapošljavanja u Krušiku, i niko na to nije reagovao. Ti radnici su, u međuvremenu, bez obzira na način na koji su zaposleni, stekli nekakav status. Zbog toga mislimo da bi najpoštenije bilo da o njihovom daljem radnom angažmanu odlučuju poslovodstvo fabrike i partija koja ih je dovela u Krušik, kažu u centrali UGS „Nezavisnost“.

Dodaju da o predloženom smanjenju nadoknada za minuli rad, prevoz, topli obrok i regres može da se razgovara, ali pod uslovom da se odnose na sve kategorije zaposlenih, uključujući i rukovodioce.

Ukoliko reprezentativne sindikalne organizacije Krušika ne prihvate predlog mera za prevazilaženje proizvodno -poslovno – finansijske agonije fabrike, sindikati će, kako nam je juče rečeno, gotovo izvesno da zatraže smenu menadžmenta fabrike, na čelu sa generalnim direktorom Vladanom Lukićem, kao i fabričkog Nadzornog odbora.

Naši izvori iz valjevske fabrike ističu da poslovodstvo Krušika, pre svih generalni direktor Vladan Lukić, nikako ne sme da bude izuzet iz odgovornosti za trenutno beznađe u tom preduzeću.

Tim pre što je, kako kažu, Lukić već godinama na rukovodećim funkcijama u firmi, i što je bio u tročlanom Bordu direktora do kraja 2018, kad je generalni direktor bio Mladen Petković, koji je, prema rečima uzbunjivača Aleksandra Obradovića, omogućio povlašćeni status trgovcima oružja – firmi GIM i kompanijama Slobodana Tešića, pri kupovini Krušikovih mina i granata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari