U Prihvatnom centru u Preševu boravi oko 600 izbeglica, koje se tu nalaze od početka marta, a među njima je najviše državljana Sirije, Avganistana i Iraka, koji do sada nisu tražili azil u Srbiji.

                       p { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; }p.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }p.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }p.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Predsednik Kancelarije za mlade u Preševu Valon Arifi rekao je FoNetu da većina izbeglica još ne zna da je u ponedeljak počela primena sporazuma Evropske unije (EU) i Turske, ali su za brinuti za svoj status jer uglavnom ne žele da ostanu u Srbiji.

Oni smatraju da početak realizacijse Sporazuma EU i Turske nema veze sa njihovim statusom Srbiji, a neizvesno je šta će biti dalje i da li će se i kako obavljati njihova deportacija. Da li će taj put ići pravcem Srbija -Makedonija – Grčka – Turska, ili direktno, te informacije još nemamo, objasnio je Arifi.

Arifi je napomenuo da status tih izbeglica nije do kraja definisan ni u Srbiji.

On je objasnio da su oni koji su zatražili azil u Srbiji upućeni u centre za azilante, ali da još nije rešen status onih koji ne žele da ostanu u Srbiji.

Prema njegovim rečima, izbeglice koje duže od mesec dana borave u Prihvatnom centru u Preševu imaju dobre smeštajne uslove, kao i redovne obroke i medicinsku zaštitu, a nevladine organizacije nastoje da im olakšaju vreme provedeno u kampu.

Pored pristojnog smeštaja, hrane, obuće, odeće i zdravstvene zaštite, izbeglice u kampu i van njega imaju brojne atraktivne programe, a počela je i škola stranih jezika za decu, naveo je Arifi.

On je ocenio da u Prihvatnom centru, i pored straha od neizvesne budućnosti, nema nervoze niti bilo kakvih incidenata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari