U Pretoriji otvoren Univerzitet za robijaše 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Nakon otvaranja Univerziteta za policijske pse, u Pretoriji je otvorena obrazovna ustanova i za robijaše, piše list Pravda pre 80 godina.

Svi robijaši upisuju neke studije i usavršavaju se za struku po izboru.

Na kraju studija polažu ispite i dobijaju diplome, a ako se za vreme zarobljeništva dobro vladali, puštaju ih na slobodu.U Pretoriji otvoren Univerzitet za robijaše 2

Taj univerzitet dao je već nekoliko lekara, inženjera i pravnika, a uočeno je da obijači stanova najčešće upisuju arhitekturu, obijači stanova ekonomiju, oni koji su počinili i neko ubistvo, neretk biraju hirurgiju, prenosi Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Vreme istog dana piše o mestu počivanja čuvenog filozofa Frensisa Bekona.

Nerešeno pitanje o njegovom grobnom mestu ponovo je pokrenuto nakon što je pored crkve Svetog Mišela pronađena drška od sarkofaga za koji se veruje da pripada Bekonu.

Nju je tokom iskopavanja malih kapela pronašao Džordž Vidžer, u nadi da će konačno doći do neke relikvije ovog filozofa.U Pretoriji otvoren Univerzitet za robijaše 3

Ipak, Bekonovo društvo i dalje ne može sa sigurnošću da tvrdi da je on sahranjen upravo u ovoj kapeli.

Vreme u ovoj broju takođe piše o  i danas aktuelnom problemu- smanjenju doktora u seoskim područjima.

U istom izdanju čitaoci su pre 80 godina mogli da čitaju i o đaku Trgovačke akademije u Beogradu koji se smatra prvom žrtvom Velikog rata.

Očevidac prvog bombardovanja Beograda, u  noći između 28. i 29. jula Sveta Milutinović u listu Vreme iznosi svoje uspomene.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari