U Sarajevu bio zabranjen izlazak gimnazijalcima posle 19 časova 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Glavna tema jugoslovenske, ali i evropske štampe 28. septembra pre 80 godina bio je čuveni Hitlerov govor u dvorani Sportpalast, koji je izazvao burne reakcije ne samo u Čehoslovačkoj, već u svim državama Evrope.

U Sarajevu bio zabranjen izlazak gimnazijalcima posle 19 časova 2Nemačka je u ovom momentu bila pod snažnim utiskom firerovog govora u „Šport Palastu“, kako su Nemci nazivali ovu berlinsku dvoranu.

„Celokupna štampa piše danas u duhu ovoga govora. Kad kažemo u duhu govora, mislimo na to, da celokupna štampa, kako u uvodnim, tako i u drugim člancima, više parafrazira sinoćni govor, nego što ga komentariše“, javlja dopisnik Vremena.

Nemačka štampa je, osim celog govora koji je prenela, veliki deo prostora ostavila „odjeku“. Mnogi listovi su kao naslove istakli firerovu poslednju rečenicu „Mi smo rešeni, g. Beneš može da bira, ali u eliptičnoj formi: Beneš mora da bira: Rat ili mir. Ili: Poslednja reč nemačke“.

Na ove firerove reči Čehoslovačka je uzvratila saopštenjem da „čehoslovački narod, jak i odlučan, neće da se pokloni ni pred kakvom pretnjom „.

I dok se po celoj Evropi budno prati Hitlerov govor, policija u Sarajevu donosi naredbu da je Gimnazijalcima zabranjen izlazak na korzoe posle 19 sati. Dozvoljeno je bilo samo šetanje trotoarom.

„Uprava policije preduzima od danas kontrolu nad izvršenjem već postojećih školskih naredbi, kojima je đacima svih srednjih škola zabranjen izlazak na ulicu posle 7 sati uveče. Dozvoljena je poseta bioskopskih predstava samo od 5 do 7 časova popodne i to uz pismeno odobrenje razrednih starešina i u pratnji roditelja“, piše Vreme.

Sarajevska policija zabranila je i vođenje dečjih kolica posle 6 časova.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Izdanje lista Pravda od 28. septembra 1938. godine nije dostupno u digitalnim arhivama.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

 

 

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari