U Srbiji još 247 obolelih i tri smrtna slučaja, ukupno 2.447 zaraženih i 61 preminuli 1Foto: Beta/Ministarstvo odbrane Srbije

U Srbiji je u poslednja 24 sata registrovano 247 novih slučajeva oboljevanja korona virus, ali i tri smrtna slučaja. Ukupno u našoj zemlji za sada ima 2.447 pozitivnih na virus i 61 preminuli.

Od juče do danas testirane su 1.074 osobe, od koji je 247 bilo pozitivno. Od početka pandemije u Srbiji je testirano do sada 9.626 građana.

Do ovog trenutka je hospitalizovano 1.349 pacijenata, a na respiratorima je njih 108.

Na Beogradskom sajmu su smeštena 104 pacijenta, dok je u niškom Čairu 64, a u Novom Sadu 38.

U poslednja 24 sata preminula su dva muškarca i jedna žena. Kako je navedeno na konferenciji za medije, smrtnost je u Srbiji za sada 2,49 odsto, a preminule su ukupno 44 osobe muškog pola i 17 žena. Prosečan broj godina preminulih je 64,2.

Broj obolelih od korona virusa po gradovima i opštinama možete pogledati na ovom linku.

Epidemiolog Predrag Kon je rekao da smo u prethodna tri dana dostigli maksimum koji će trajati još desetak dana.

„Izolacija je trenutno najvažnija pored mera koje smo preduzeli. Nema više igranja oko sprovođenja izolacije, ona se sprovodi u bolničkim uslovima“, naglasio je Kon.

On je rekao da, prema njegovom mišljenju, zabrana 24 sata ima smisla samo u Beogradu i još nekim žarištima, ali da ne bi ni bilo potrebe ukoliko bi se svi ponašali kao da je postoji policijski čas.

„Moj stav je da bi trebalo uvesti, u narednih osam do deset dana, 24 sata apsolutne zabrane kontakata, a ako mora i kretanja“, naglasio je.

Odgovarajući na pitanja medija, Kon je rekao da su novinari ti koji profesionalno rade svoj posao i prenose vesti i informacije koje dobijaju.

„Novinari rade najbolje što znaju, kao što i mi radimo najbolje što znamo. Svaku vest koju dobijemo od vas, mi proveravamo. Pitanja nisu uvek prijatna i zgodna, jer ni mi ne znamo baš sve odgovore“, naveo je Kon.

Zamenica direktora Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ Darija Kisić Tepavčević objasnila je da su procene da u ovom trenutku ima pet do deset puta više obolelih od broja laboratorijskih potvrđenih slučajeva.

„Testiranja će biti sve više, već smo indikacije maksimalno proširili. Međutim, testiranje ne znači ništa. Čak i da se svako jutro svi testiramo, ako ne sprovodimo mere socijalnog distanciranja, to ne znači da se do kraja dana nećemo zaraziti“, napomenula je Kisić Tepavčević.

U Kliničkom centru Vojvodine trenutno se leči 115 pacijenta kod kojih je potvrđeno da su oboleli od virusa Covid – 19. Od toga, pet pacijenata se nalazi u izuzetno teškom stanju i njihovo lečenje zahteva primenu mehaničke ventilacije, saopšteno je danas iz KCV.

Vlada Srbije donela je Zaključak kojim je preporučeno da zaposleni, koji u toku vanrednog stanja svoj posao obavljaju svakodnevno, ali od kuće, odnosno na daljinu, iskoriste preostali deo godišnjeg odmora za 2019. godinu u skladu sa zakonom, odnosno do 30. juna 2020. godine.

Prema statističkim podacima za februar 2020. godine, epidemija izazvana korona virusom i njeno širenje još se u tom mesecu nije bitno odrazilo na našu privrednu aktivnost, ističe se u analizi autora ekonomskog biltena „Mesečne analize i trendovi“.

Od posledica novog korona virusa umrlo je najmanje 75.000 ljudi u svetu, od kojih gotovo dve trećine u Evropi, od kada se virus pojavio u decembru u Kini, prema danas objavljenom bilansu agencije Frans pres sastavljenom na osnovu zvaničnih izvora.

Broj umrlih u Španiji u jednom danu ponovo je porastao posle četiri dana pada, na 743, čime se ukupan broj povećao na 13.798, prema današnjim podacima Ministarstva zdravlja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari