Udruženje pacijenata obolelih od multiplog mijeloma: Stariji posebno ugroženi 1Ilustracija Foto: FoNet/AP

„Pacijenti oboleli od multiplog mijeloma su zbog svoje prirode bolesti dodatno ugroženi od Kovid 19 infekcije“, saopštilo je Udruženje pacijenata obolelih od multiplog mijeloma koje na ovaj način želi da skrene posebnu pažnju na osetljivost starije populacije koja boluje od te bolesti.

Prema epidemiološkim podacima, u svetu se godišnje dijagnostikuje 80.000 novih bolesnika sa multiplim mijelomom, u Srbiji 200. To bi značilo da se godišnje u Srbiji od mijeloma leči populacija od 600 bolesnika u svim fazama bolesti.

„Prosečna starost obolelih je oko 69 godina, do 30 odsto bolesnika je mlađe od 50 godina, a 5 odsto je mlađe od 40 godina. Uprkos tome što je reč o izuzetno teškoj bolesti nanovije terapijske opcije koje su delimično dostupne i u Srbiji jednom broju pacijenata omogućavaju dug i kvalitetan život“, stoji u saopštenju.

U Udruženju napominju da su novi lekovi uglavnom u tabletarnoj formi, „što znači da terapija podrazumeva minimalan boravak pacijenta u zdravstvenoj ustanovi. Ta činjenica dramatično popravlja kvalitet života pacijenta, smanjuje troškove bolničkog lečenja i ujedno smanjuje rizik od potencijalnih Kovid 19 infekcija kod pacijenata koji su imuno kompromitovani i boluju od drugih hroničnih bolesti u odnosu na trenutno dostupne intravenozne protokole lečenja multiplog mijeloma u Srbiji“.

„Naše Udruženje sprovodi upitnik o multiplom mijelomu i njegovom lečenju u Srbiji. Rezultati su do sada pokazali da bolesnici u Srbiji i dalje imaju problema sa lečenjem komorbiditeta i neželjenim efektima intravenske terapije kod preko 60 odsto bolesnika, a da 44 odsto bolesnika ima potrebu da pređe na oralnu terapiju, koja je efikasna i koja se bolje podnosi. Naime, skoro svaki drugi bolesnik se žali na zamor, nedostatak energije i nemogućnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti, kao posledicu osnovne bolesti i propratnih efekata intravenske terapije koju primenjuju“, navodi se u saopštenju.

Vodeća svetska udruženja za lečenje MM dala su preporuke za lečenje pacijenata u períodu trajanja Covid-19 infekcije i u njima jsno dale prednost oralnoj terapiji.

Potrebna veća dostupnost nove terapije

U prošlosti prosečno preživljavanje od ove bolesti nije bilo duže od dve do tri godine. Danas je zahvaljujući novim terapijskim opcijama, koje pored efikasnosti, dobre podnošljivosti i komfornosti primene koju pruža tabletarna terapija, multipli mijelom je postao hronično oboljenje sa decenijskim preživljavanjem. Nažalost, u Srbiji su za lečenje ove bolesti su dostupne terapije starije od 10 godina, i pristup novim terapijama je jedino moguć kroz kliničke studije. Uvođenjem generičkih lekova u terapiju multiplog mijeloma ostvarena je znatna ušteda. Usmeravanjem ove ustede na nove opcije lečenja u multiplom mijelomu Srbija bi ispratila trendove lečenja u Svetu, ali i u zemljama našeg regiona gde je ovakva terapija realnost.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari