Ugroženi onkološki i drugi pacijenti 1Foto: Sajt UKC Niš

Klinika za plućne bolesti Kliničkog centra Niš uputila je ovih dana dopis predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u kojem navodi da više ne želi da ima status kovid bolnice jer to može dovesti do „gašenja“ njene osnovne delatnosti“, odnosno da potpuno ugrozi zbrinjavanje pacijenata sa plućnim bolestima iz jugoistočne Srbije, pa i onih onkoloških, saznaje Danas.

Dopis je upućen i premijerki Ani Brnabić i pokrajinskom sekretaru za zdravstvo Zoranu Gojkoviću, a potpisala ga je direktorka klinike Tatjana Pejčić.

Poslat je nakon što je uprava KC Niš nedavno donela odluku da ovoj klinici vrati status kovid bolnice, mada joj je on ukinut 2. juna, a klinika počela da se vraća u režim redovnog funkcionisanja.

Klinika za plućne bolesti je zbrinjavala kovid pacijente od sredine marta.

– Zbog aktuelne epidemiološke situacije ponovo nam je vraćen status kovid bolnice, uprkos tome što još uvek ne postoji mišljenje o adekvatnim epidemiološkim uslovima organizacije rada za lečenje kovida 19 na klinici. Za ostale ne-kovid bolesnike predviđeno je samo 15 kreveta, u drugoj zgradi. Uz razumevanje neizvesne epidemiološke situacije i neodređenog vremenskog trajanja iste, informišemo vas da se na taj način gasi osnovna delatnost naše ustanove, kao jedine tercijarne ustanove u regionu i nastavno-naučne baze Medicinskog fakulteta u Nišu – navodi direktorka Pejčić u dopisu državnim funkcionerima.

U njemu se precizira da je ovakvom odlukom „onemogućena svaka mogućnost za dijagnostiku plućnih bolesti u skorijoj budućnosti“.

U narednom periodu biće „potpuno minimizirano“ sprovođenje „specifične pulmološke dijagnostike i adekvatno zbrinjavanje“ pacijenata sa teškim infekcijama donjih disajnih puteva i plućne maramice, pogoršanjima opstruktivnih bolesti i fibrozom pluća, pa i onkoloških pacijenata, navodi se.

U upravi Kliničkog centra nisu konkretno odgovorili kakav će biti odgovor na ovu vrstu zahteva, već su naveli da su prošlog petka imali „veoma konstruktivan sastanak“ sa predstavnicima Klinike, u kojem su učestvovali i članovi Radne grupe KC Niš za borbu protiv korona virusa.

– Argumentovano je razgovarano o svim njihovim zahtevima i predlozima…, te su neke mere i koraci već preduzeti. Postignut je konsenzus da se i u narednim danima zajednički pronađu potencijalna rešenja, te i da su obema stranama, na prvom mestu život i zdravlje pacijenata, odnosno maksimalno kvalitetno pružanje zdravstvenih usluga svima, bez obzira da li je reč o pacijentima sa virusom kovid 19 ili ne – navodi uprava u odgovoru našem listu.

Klinika za plućne bolesti je od sredine marta medicinski uspevala da zbrine onkološke pacijente, a to čini i sada, ali tako što ih je fizički slala i šalje na druge klinike. Od sredine marta ne zbrinjava pacijente sa drugim plućnim bolestima.

Klinika: Dali smo jedan od najvećih doprinosa u lečenju kovida

Prema navodima u dopisu državnim funkcionerima, Klinika za plućne bolesti je od početka epidemije korona virusa u lečenju pacijenata sa potvrđenim ili sumnjivim virusom dala „jedan od najvećih doprinosa na nivou Srbije“.

Od marta do maja hospitalizovala je 750 takvih bolesnika, a ambulantno pregledala njih 853. I sada devet lekara i 15 medicinskih tehničara klinike učestvuju u lečenju kovid pacijenata hospitalizovanih u KC Niš, navodi se u dopisu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari