Odbor za ljudska prava iz Leskovca saopštio je juče da osuđenik Kazneno-popravnog zavoda u Nišu Ivica Jonović deset dana štrajkuje glađu jer mu je prethodno uskraćeno pravo na posetu, koje mu garantuje domaće i evropsko zakonodavstvo. Odbor je optužio upravu KPZ da njeno „protivzakonito ponašanje predstavlja odmazdu nad Jonovićem“, zbog toga što je zajedno sa još 37 osuđenika tužio stražare KPZ i Žandarmeriju zbog torture, izvršene u gušenju zatvorske pobune novembra prošle godine.

Odbor za ljudska prava iz Leskovca saopštio je juče da osuđenik Kazneno-popravnog zavoda u Nišu Ivica Jonović deset dana štrajkuje glađu jer mu je prethodno uskraćeno pravo na posetu, koje mu garantuje domaće i evropsko zakonodavstvo. Odbor je optužio upravu KPZ da njeno „protivzakonito ponašanje predstavlja odmazdu nad Jonovićem“, zbog toga što je zajedno sa još 37 osuđenika tužio stražare KPZ i Žandarmeriju zbog torture, izvršene u gušenju zatvorske pobune novembra prošle godine. Ova nevladina organizacija „izražava bojazan“ da će Jonović biti „treća žrtva torture u niškom KPZ“ pošto su dva osuđenika već preminula od, kako navodi, posledica zverskog prebijanja.

„Nesporazum“

Danas nije uspeo da čuje izjavu rukovodstva KPZ jer se niko iz uprave nije javljao na telefon. Ipak, izvor Danasa u niškom KPZ kaže da je Jonović prvobitno naveo da mu je nevenčana supruga Dušanka „tetka“ i da ga je ona u tom svojstvu posećivala. „Tetka“ je tvrdnju o tom rođačkom svojstvu potkrepila i izjavama dva svedoka, tako da je tako upisana u Jonovićev karton. „Osuđenik je kasnije naveo da mu je ona vanbračna supruga, tako da je samo ta činjenica razlog što joj poseta nije dozvoljena. Nema nikakve odmazde i osvete“, rekao je on, dodajući da se Jonović „dobro oseća“. Naš drugi izvor, međutim, navodi da je Jonović naveo pogrešno svojstvo svoje supruge „zbog majke koja ga je posećivala, a ne slaže se s tom vezom“, kao i da je „psihički u teškom stanju, dok se fizički uglavnom dobro drži“.

– Zatvorska uprava ne reaguje iako Jonović već deseti dan gladuje. Osnovano sumnjamo da će reagovati tek kada bude pao u komu, isto kao u slučajevima osuđenika Milana Stefanovića iz Jagodine, i Nenada Nikolića iz Niša, koji su takođe brutalno prebijeni tokom gušenja zatvorske pobune, a u niški Klinički centar su prebačeni tek kada su pali u komu. Bojimo se da je takvo ponašanje vid razračunavanja uprave KPZ sa osuđenicima koji su zverski prebijani u akciji suzbijanja poslednje zatvorske pobune, zbog čega su oni javno progovorili i podneli tužbe protiv stražara i Žandarmerije – kaže za Danas Dragutin Vidosavljević, avokat pri leskovačkom Odboru za ljudska prava, koji zastupa 38 osuđenika koji su podneli tužbe. Advokat Vidosavljević kaže da je u ime osuđenika Jonovića iz Borske Slatine, još početkom maja ove godine podneo molbu da odobri posetu i boravak u posebnoj prostoriji Jonovićevoj (dugogodišnjoj) nevenčanoj supruzi Dušanki Paunović, iz istog mesta. U molbi je navedeno da Jonović traži posetu „bliskog lica“ na osnovu članova 78 i 82 Zakona o izvršenju krivičnih sankcija i člana 60 Pravilnika o kućnom redu u KPZ i okružnim zatvorima. Upravnik KPZ Mazić uopšte nije reagovao na molbu, mada i po evropskim zatvorskim pravilima i po domaćem zakonodavstvu, ima obavezu da odgovori na pisanu molbu osuđenika. Jonoviću su vaspitači, neformalno i usmeno, poručili da „nema govora o poseti“. Pri tom su mu zamerili što je u prethodnoj molbi iste vrste napisao da mu je Paunovićka „tetka“. On još kaže da je u ime Jonovića početkom ovog meseca uputio zahtev i rukovodstvu republičke Uprave za izvršenje zavodskih sankcija da „preduzme mere“ kako bi uprava niškog KPZ promenila tretman prema ovom i drugim osuđenicima. Uprava za izvršenje zavodskih sankcija je upozorena da odsustvo bilo kakvog reagovanja zatvorskog rukovodstva na štrajk glađu osuđenika, kao i nepružanje medicinske i duge pomoći zbog posledica štrajka, predstavlja „nehuman i neljudski tretman zavorenika koji je zabranjen evropskom Konvencijom protiv mučenja“

„Zlostavljanje i mučenje“

Avokat Odbora za ljudska prava Dragutin Vidosavljević je tokom marta, aprila i maja ove godine Okružnom sudu u Nišu podneo 38 tužbi protiv pripadnika Žandarmerije i stražara niškog KPZ zbog krivičnog dela zlostavljanja i mučenja, pošto domaće zakonodavstvo ne poznaje termin „tortura“. U prijavama se opisuju detalji „divljačkog prebijanja osuđenika“, a u nekima je navedeno da im je namerno uskraćena adekvatna medicinska pomoć. Odgovor suda na tužbe još nije stigao.

– Zatvorska uprava postupa prema Jonoviću na isti način kao i prema preminulim osuđenicima Stefanoviću i Nikoliću, kojima nakon povređivanja u gušenju zatvorske pobune nije pružana adekvatna medicinska pomoć, a u niški Klinički centar su prebačeni tek kada su pali u komu. Stefanović je umro marta ove godine, ubrzo pošto je u besvesnom stanju dovezen u KC, lekari su saopštavali da je uzrok smrti srce, a obdukcija na niškom Institutu za sudsku medicinu – „dugogodišnje bolesno stanje bubrega“. Njegov otac Branivoje Stefanović tvrdi da njegov sin nikada nije bolovao od bubrega, kao i da je na preuzetom lešu bilo modrica, a zubi su bili polomljeni – kaže Vidosavljević. On dodaje da je drugi osuđenik, Nikolić preminuo jula ove godine u Beogradu, ali da to javnost nije saznala. On je dva meseca ranije bio prebačen na nišku Kliniku za endokrinologiju, nešto kasnije na dijalizu na niškoj Klinici za nefrologiju, a završio u bolnici Centralnog zatvora u Beogradu. Lekari su takođe saopštavali različite podatke o zdravstvenom stanju pre smrti, tako da su oni niški navodili da su mu „otkazali bubrezi“ ili da je „drogiran“, a oni beogradski da „ima mrlju na plućima“.
– Mi osnovano sumnjamo da su obojica preminula od posledica brutalnog batinanja tokom gušenja pobune – kaže Vidosavljević. Žandarmerija i pripadnici MUP Srbije intervenisali su u niškom KPZ 24. novembra prošle godine, nakon višednevne pobune osuđenika, koji su zahtevali hitnu amnestiju. Odbor za ljudska prava je i tada navodio da je u gušenju pobune bilo torture i najavio tužbe protiv odgovornih, uz tvrdnje da osuđenici koji su se odlučili na takav korak „trpe šikaniranje, zatvaranje i loš tretman“. Uprava za zavodske sankcije negirala je da je tokom gušenja pobune bilo prekomerne upotrebe sile i torture prema osuđenicima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari