Veliki uspeh drugog dana modne revije u Beogradu 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Na današnji dan pre tačno 80 godina list Vreme objavio je vest o uspehu drugog dana modne revije u Beogradu.

Naime, ponovljena je modna revija beogradskih krojača i krojačica. Pred punom Kolarčevom zadužbinom, prikazani su svi modeli koji su bili i prvog dana revije, piše list Vreme.

Na reviji je prikazan veliki broj ženskih odela. Ženska odela su u svetu mode novitet, a krojači grada Beograda su se odučili na smeo potez i u njihovim novim kolekcijama zasijala su odela namenjena ženama.

List Vreme prenosi da je ova inovacija veoma lepo prihvaćena od strane publike i da su svi gledaoci bili oduševljeni.

S obzirom na to da je događaj privukao puno pažnje i posetilaca, dao je vetar u leđa svim beogradskim krojačima da nastave da gaje svoju ljubav prema modi i dizajnu.

Takođe, dobili su i podršku da ženska moda u Beogradu ide u korak sa vremenom – i ako su odela do sada bila namenjena isključivo muškarcima, ova inovacija uliva hrabrost svim Beograđankama da na ulicama glavnog grada, smelo šetaju u odelima.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Na današnji dan, pre tačno 80 godina, list Pravda izveštavao je  o pobedi Bate nad Baskom. Bask je izgubio svaku šansu za ostanak u Ligi, međutim, borili su se do poslednjeg trenutka utakmice. Bata je odneo pobedu rezultatom 4-2.

Veliki uspeh drugog dana modne revije u Beogradu 3

„Da su imali više sreće, možda bi i pobedili“, piše Pravda o porazu Baska.

Bata je ubedljivo pobedio Bask sa dva gola razlike. Prva tri gola postigao je Perlić u prvom poluvremenu, a zatim četvrti gol u drugom poluvremenu koji je postigao Jakšić.

Dok je klub Bata dominirao u prvom poluvremenu, u drugom je Bask postigao dva gola – prvi je postigao Dimitrijević, a kasnije iz penala i drugi.

Bata ostaje u Ligi i nadamo se da će i na ostalim utakmicama postići ovako sjajne rezultate. Igračima Baska želimo više sreće u narednim utakmicama, zapisao je novinar Pravde tom prilikom.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1941. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.