Više mesta nego talenata 1Foto: Pixabay / Wokandapix

Mnoga odeljenja za talente ostala su u ovogodišnjem prvom upisnom krugu nepopunjena, čak i u srednjim školama koje imaju dugu tradiciju rada sa učenicima sa posebnim sposobnostima za matematiku i fiziku.

Najbolje su prošla sportska odeljenja u kojima su u prvom krugu popunjena sva mesta i za učenike sa posebnim sposobnostima za biologiju i hemiju, sa 92 odsto upisanih.

Što se tiče matematičkih odeljenja, pune učionice imaće samo Matematička gimnazija u Beogradu i Gimnazija u Kraljevu.

U niškoj Gimnaziji „Svetozar Marković“ raspoređeno je samo pet đaka, u Prvoj kragujevačkoj 12, u Valjevskoj 15, u Gimnaziji „Boljai“ u Senti 16 (kvota je svuda 20), a od planiranih 40 mesta u novosadskoj gimnaziji „Jovan Jovanović Zmaj“ upisano je 34 učenika.

Srđan Ognjanović, dugogodišnji direktor Matematičke gimnazije, kaže za Danas da Niš već godinama ima problem da popuni mesta u matematičkom odeljenju zbog čega su spajali decu iz ovog i iz odeljenja za obdarene za fiziku.

On dodaje da interesovanje za matematička odeljenja u Srbiji postoji, da je prijemni položio dovoljan broj učenika da se planirana kvota popuni, ali da su se neka deca ipak opredelila za IT odeljenja.

Ognjanović kaže da su očigledno deci IT odeljenja atraktivnija, ali napominje da „nema jake informatike bez jake matematike“.

Drugi razlog za masovan upis u ova odeljenja je činjenica da je prijemni ispit neuporedivo lakši nego za matematička, u kojima su ne samo teži zadaci već je i konkurencija mnogo oštrija.

– Zadaci za matematička odeljenja po težini ne mogu da se porede sa onima na testu za IT odeljenja. Ima i među njima dobre dece, ali da bi bili dobri programeri moraju da budu dobri matematičari. Ako pogledate rezultate takmičenja iz informatike i fizike, videćete da nagrade osvajaju učenici iz matematičkih odeljenja. Naravno, najviše ih je iz Matematičke gimnazije, ali na informatičke olimpijade ne idu đaci iz IT odeljenja – napominje Ognjanović, uz opasku da su „matematička odeljenja postala žrtve IT odeljenja“.

Na takav zaključak ukazuje situacija u Prvoj kragujevačkoj gimnaziji.

– U našoj školi postoji odeljenje za učenike obdarene za matematiku koji ovde završavaju sedmi i osmi razred osnovne škole i ta deca su ranije upisivala matematičko odeljenje, a sada je jedan broj njih otišao na IT. Ove godine prvi put imamo tri informatička odeljenja, od planiranih 60 učenika, upisano je 53. Očigledno je da i deca i njihovi roditelji prate šta se dešava na tržištu rada i zbog toga se okreću IT sektoru – kaže za Danas Slavica Marković, direktorka Prve kragujevačke gimnazije.

Ova škola prvi put je ove godine dobila priliku da upiše i jedno odeljenje za đake talentovane za fiziku, ali u njega nije raspoređen nijedan učenik.

Marković veruje da je takav epilog posledica aktuelne epidemiološke situacije jer nisu stigli da ovaj smer dovoljno izreklamiraju, ali da interesovanje za fiziku nije veliko svedoči i činjenica da kvotu nisu popunile čak ni Zemunska, u kojoj je od planiranih 20 upisano samo devet učenika i Gimnazija „Svetozar Marković“ u Nišu sa 12 đaka.

Dvadeset odsto praznih mesta ima u profilima koji su ove godine prvi put uvedeni – za učenike sa posebnim sposobnostima za geografiju i istoriju, i za scenske i audio-vizuelne umetnosti.

Tako je u Kruševačkoj gimnaziji samo devet đaka raspoređeno u odeljenje za scenske i audio-vizuelne umetnosti, a direktorka te škole Biljana Dačić kaže za Danas da se čeka odluka Ministarstva hoće li odeljenje biti formirano jer je donja granica 10 učenika.

Toliko ih je položilo prijemni, ali se jedan učenik u međuvremenu predomislio. Ona ističe da je korona osujetila planove škole da buduće srednjoškolce na vreme i detaljno upoznaju sa planom i programom novog smera, koji je kombinacija društveno-jezičkog i opšteg gimnazijskog.

Predviđene upisne kvote nisu popunjene ni u malobrojnim gimnazijama koje su dobile odeljenja za učenike sa posebnim sposobnostima za istoriju i geografiju – u Devetoj beogradskoj popunjeno je devet od 20 mesta, somborskoj „Veljko Petrović“ 14, a Karlovačkoj 15.

Slobodnih mesta i na informatičkom smeru

Država je i ove godine nastavila da forsira informatička odeljenja, koja su ponuđena u čak 49 srednjih škola sa predviđenom upisnom kvotom od 1.140 učenika. Posle prvog upisnog kruga 150 mesta je ostalo prazno, između ostalog u gimnazijama u Prijepolju, Jagodini, Paraćinu, Petrovcu na Mlavi, Čačku, Ćupriji, Drugoj kragujevačkoj…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari