Vlada uklonila odluku kako je Šinavatra postala Srpkinja 1Foto: FoNet/ Nenad Đorđević (arhiva)

Vlada Srbije uklonila je iz arhive na zvaničnom sajtu dokument o odluci za dodelu državljanstva Republike Srbije bivšoj premijerki Tajlanda Jingluk Šinavatri, koja je osuđena zbog korupcije.

Dokument sa sednice održane 27. juna u kome je navedena odluka o dodeli srpskog državljanstva Jingluk Šinavatri nestao je sa sajta Vlade nakon što je počelo interesovanje medija za detalje ove priče, dok su ostali dokumenti sa pomenute sednice i dalje dostupni.

Predstavnici Vlade još uvek ćute o razlozima za donošenje ove odluke, ni ministri ni služba za odnose za medijima nisu odgovarali na pitanja novinara o ovoj odluci, bez obzira na veliko interesovanje javnosti.

Bivša premijerka Tajlanda Jingluk Šinavatra, u svojoj zemlji osuđena na pet godina zatvora zbog korupcije, postala je državljanka Srbije na sednici Vlade Srbije 27. juna, otkrio je Nedeljnik.

Rešenje o upisu Šinavatre osuđene na pet godina zatvora zbog korupcije, u državljane Srbije potpisala je premijerka Ana Brnabić. U odluci se navodi da je Šinavatra postala Srpkinja „na osnovu člana 19, stav 1 i 3, Zakona o državljanstvu“, odnosno da joj je državljanstvo dodeljeno jer bi to „predstavljalo interes za Republiku Srbiju“, otkrio je Nedeljnik. Dok Vlada Srbije ćuti o tome kakav je zapravo interes naše zemlje u vezi sa odbeglom Tajlanđankom, interesovanje javnosti za ovu odluku ne jenjava. Medijima u Srbiji bilo je zanimljivo i to što je upravo za vreme mandata Šinavatre Tajland doneo odluku o priznanju nezavisnosti Kosova.

Brojne kontroverze prate Šinavatru u rodnoj zemlji ali i širom sveta. Mandat premijerke završila je kada je proglašena krivom zbog zloupotrebe moći, nakon čega je vojnim udarom skinuta sa vlasti. Posle toga bila je optužena za korupciju zbog kontroverzne politike za subvencionisanje pirinča koju je uvela. Šinavatra se izjasnila kao nevina za ove optužbe pre nego što je odbegla iz Tajlanda. U septembru 2017. godine, mesec dana nakon što je Jingluk napustila zemlju, Vrhovni sud Tajlanda osudio je političarku na pet godina zatvora zbog nepojavljivanja pred sudom. Za Šinavatrom je raspisana i međunarodna Interpolovova poternica.

Nije poznato da li se Šinavatra sada nalazi u Srbiji. Izvesno je da će sa srpskim pasošem osuđena tajlandska premijerka moći da putuje bez vize u preko 100 zemalja, uključujući i većinu članica Evropske unije. Bez problema će moći da posećuje i brata Taksina u Crnoj Gori.

Vučić: Ne vidim problem ako Vlada vidi neku korist

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je juče, povodom dodele pasoša Šinavatri, da ne vidi u tome problem. On je dodao da se zalaže za potpunu liberalizaciju dodele srpskih pasoša. “Ja ne vidim da je to za nas problem, posebno ako je Vlada mogla da vidi ma kakvu ekonomsku ili neku drugu korist za našu zemlju”, rekao je Vučić, odgovarajući na pitanja novinara i dodao da pasoš “nije neka svetinja”. “Dovedite ljude u našu zemlju, bolje da dovodimo ljude, mnogo smo ih izgubili zahvaljujući siromaštvu u kojem su nas ostavili”, rekao je Vučić. Vučić je istakao i da ne može da govori o svim konkretnim slučajevima, ali da je načelno za potpunu liberalizaciju dodele srpskih pasoša.

Vlada i ministri bez odgovora

Od Vlade Srbije i Ministarstva unutrašnjih poslova ni danas nismo dobili odgovore na pitanja o tome kada je Jingluk Šinavatra zatražila državljanstvo Srbije, zašto je procenjeno da bi bilo od interesa za našu zemlju da ugosti bivšu odbeglu premijerku Tajlanda i da li je pri donošenju odluke razmatrano to što je ona u svojoj državi osuđena za korupciju. Komentar smo zatražili i od ministra spoljnih poslova Ivice Dačića, kao i od ministra turizma Rasima LJajića, ali odgovor nismo dobili.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari