Nada da će nedoumice uskoro biti razjašnjene 1Foto: EPA-EFE/ OLIVIER HOSLET

Portparoli Evropske komisije nisu odgovorili na pitanje našeg lista da li će u skorije vreme biti razjašnjeni „mnogi nejasni detalji“ koji se odnose na novu politiku proširenja EU, naročito imajući u vidu države koje su već započele pristupne pregovore, poput Srbije.

S druge strane, stručnjaci za EU integraciju izražavaju nadu da će pojedine nedoumice u vezi sa navedenim segmentom ubrzo biti otklonjene, uprkos činjenici da je Unija fokusirana na kovid krizu i druga pitanja.

Đorđe Bojović, ekspert za EU pravo, navodi za Danas: „U slučaju Severne Makedonije i Albanije imaćemo jasniju sliku šta tačno podrazumeva nova metodologija proširenja EU sa zvaničnim otpočinjanjem pregovora, kada će se objaviti i pregovarački okviri za obe zemlje sa detaljnim procedurama pregovora“.

– Dakle, čim dođe do „podizanja“‘ veta Bugarske, možemo očekivati zeleno svetlo u Savetu EU i objavljivanje ovih okvira, čime će sve ono što nova metodologija donosi – uključivanje u sektorske politike EU, klastersko grupisanje, te otvaranje i zatvaranje poglavlja, reverzibilitet, biti precizno pojašnjeno i primenjeno u praksi. Ipak, glavne nejasnoće se odnose na modalitete primene nove metodologije na zemlje koje već pregovaraju (Srbija i Crna Gora). Iako kriza izazvana kovid 19 virusom jeste promenila prioritete Unije, to nema nikakvog uticaja na primenu nove metodologije. Smatram da će sve nedoumice za Srbiju i Crnu Goru u vezi sa primenom nove metodologije proširenja biti uskoro jasnije, moguće čak i u decembru kada se očekuje sledeća međuvladina konferencija, poručuje Bojović.

Govoreći na istu temu, Jovana Marović, izvršna direktorka Politikon mreže iz Podgorice, ukazuje za naš list: „Komesar za susjedstvo i proširenje (Oliver Varheji, prim.aut.) je prošlog mjeseca, prilikom predstavljanja godišnjih izvještaja, upoznao javnost da su tokom njihove izrade konsultovane države članice EU, kao i da je sam njihov sadržaj detaljniji, a smjernice konkretnije“.

– Za očekivati je da javnost bude uskoro detaljnije upoznata sa pregovaračkim okvirom za Albaniju i Sjevernu Makedoniju, ali je nepoznanica kada će biti prilagođeni okviri za Crnu Goru i Srbiju koje već pregovaraju po staroj, ali su prihvatile novu metodologiju. Između ostalog, još uvijek nije poznato kako će u praksi izgledati grupisanje poglavlja, ili klastera, ali i što je posebno važno, i dodatni instrumenti koji bi trebalo da utiču na ubrzanje reformi. Međutim, bez obzira na formalno predstavljanje novih koraka i instrumenata, mnogo je važnije efikasno ih primjenjivati, uz pojačan monitoring i jači pritisak za ispunjavanje prioriteta i mjerila. Sve ovo će, nažalost, biti dodatno otežano zbog krize izazvane korona virusom, ali trenutno ni signali koje dobijamo iz EU u vezi sa proširenjem nisu ohrabrujući, konstatuje Marović.

Podsetimo, prilikom nedavnog video-susreta komesara Varhejia sa ministarkom za evropske integracije Srbije Jadrankom Joksimović, Varheji je rekao da ideja o novoj metodologiji proširenja EU „odražava činjenicu da je Zapadni Balkan strateški prioritet Evropske komisije, a da je cilj predloženih promena jačanje verodostojnosti procesa pristupanja, njegova predvidivost i transparentnost“.

„Ekonomski i investicioni plan, koji podrazumeva do devet milijardi evra bespovratne pomoći, predstavlja podršku dugoročnom društveno-ekonomskom oporavku i održivom rastu BDP u celom regionu“, rekao je Varheji, saopštila je Vlada Srbije.

Burazer:Izgubljena godina

„Čekamo da Severna Makedonija i Albanija započnu pregovore kako bismo videli novu metodologiju na delu. Problemi sa otvaranjem ovih pregovora možda govore da je proces proširenja u ozbiljnoj krizi, pre svega zbog Severne Makedonije, koju nakon svega što je postignuto, uključujući i samu promenu metodologije, koči isključivo bilateralni spor sa Bugarskom. Što se Srbije tiče, mi još uvek ne znamo ni da li je nova metodologija zaista prihvaćena, a kamo li kako će njena primena izgledati u praksi. Može se konstatovati da je cela ova godina, što zbog pandemije koronavirusa što zbog situacije u zemlji, u velikoj meri izgubljena kada su u pitanju evropske integracije“, ocenjuje za Danas Nikola Burazer, izvršni urednik portala European Western Balkans.

Ovaj projekat finansira Evropska unija u saradnji sa listom Danas. Sadržaj ovog projekta je isključivo odgovornost lista Danas i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenja Evropske unije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari