Vučićevo učešće na tribini u Davosu - presedan 1Foto: FoNet TV FoNet

Učešće predsednika Srbije Aleksandra Vučića na panel diskusiji „Medijske slobode u uslovima krize“ na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, svojevrstan je presedan, jer državnici na skupu u Davosu ne učestvuju na panelima, već isključivo na sesijama jedan na jedan – moderator i govornik, koje uglavnom traju po pola sata.

Sagovornik Danasa, upoznat sa organizacijom Foruma u Davosu, kaže za naš list da predsednici država i vlada ne plaćaju učešće na forumu, ali da je Vučićevo učešće na panelu, koji jeste presedan, neko najverovatnije izlobirao.

– Ko god da je to učinio, uradio je za njega dobar posao – kaže naš sagovornik. On objašnjava da Forum u Davosu finansiraju strateški partneri – oko 1.000 kompanija, godišnjom članarinom od po 600.000 švajcarskih franaka. Tu su i industrijski partneri koji godišnje plaćaju po 300.000 franaka, dok pojedinci izdvajaju po 30.000.

Panelisti tribine o slobodi medija nisu platili svoje učešće, već su se odazvali pozivu organizatora. Iako je moderator tribine bio Stiven Adler, glavni i odgovorni urednik Rojtersa, on kaže za Danas da Rojters nije sastavljao listu učesnika.

– Učesnike je odredio i pozvao organizator, Svetski ekonomski forum – naglasio je Adler, koji, stoga, nije mogao da odgovori na pitanje otkud predsednik jedne države na tribini sa novinarima. Takođe, nije odgovorio ni na pitanja u vezi sa medijskom situacijom u Srbiji. Ona je nepoznanica i za Metjua Karuana Galiciju, još jednog učesnika panela „Medijske slobode u uslovima krize“.

– Ne bih mogao da komentarišem nastup predsednika Srbije niti medijsku situaciju u vašoj zemlji, jer nisam najbolje upoznat sa njom – rekao je Galicija za Danas. On je, inače, sin malteške novinarke koja je ubijena istražujući korupciju. Galicija je, između ostalog, rekao da kada bi institucije u svakoj državi radile kako treba, korupcije ne bi ni bilo te bi njegova majka verovatno bila živa.

I ostali učesnici panela govorili su o medijskim slobodama u svojoj zemlji, iz ugla novinarske profesije, dok je Vučić jedini pričao iz pozicije vlastodršca.

Glavni urednik NIN-a i poznavalac ekonomskih prilika Milan Ćulibrk kaže za Danas da iako na prvi pogled tako ne deluje, Vučiću je apsolutno bilo mesto na panelu o slobodi medija.

– Mi smo ga nedavno na naslovnoj strani oslovili kao glavnog i odgovornog urednika Srbije, jer on uređuje većinu medija u zemlji. Takođe, kompetentan je i za deo teme o kriznim uslovima, jer mediji u Srbiji već sedam godina posluju u uslovima krize – kaže Ćulibrk. Našem sagovorniku je jedino nepoznanica da li će Vučić da nastavi da se ponaša isto kao u Davosu po povratku u Srbiji, ali, poznajući ga, smatra da ipak neće imati taj nivo smirenosti i demokratičnosti.

Bez demokratije vlast koruptivna

Kolege iz sveta su uglavnom isticale neophodnost slobode medija, bez koje nema demokratije. „Gde nema demokratije i slobodnih medija, vlast se zasniva na korupciji i nepotizmu“, podvukao je izvršni urednik Vašington posta, Martin Baron. On je istakao da je od velike važnosti istražiti ubistvo novinara DŽamala Kašogija, dok je predsednik Vučić kao dokaz za slobodu medija u Srbiji naveo da nijedan novinar u našoj zemlji nije ubijen, „samo je jednom lokalnom novinaru spaljena garaža“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari