
U izveštaju Energetska zajednica ukazuje da još nema dokumenta sa postavljenim ciljevima za smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte do 2030. godine, kao ni ciljeva za obnovljivu energiju i energetsku efikasnost, dok je postavljanje ovih ciljeva ugovornim stranama prioritet od 2017. godine.
Izveštaj jasno stavlja do znanja da Ministarski savet, najviši organ Energetske zajednice, nije usvojio smernice za dekarbonizaciju, niti se bavi stalnim kršenjem pravnih tekovina Evropske unije koje čine njeni članovi.
Region ne može da priušti dalja odlaganja u preduzimanju akcija za smanjenje njihovih emisija i uspostavljanje NECP koji bi odražavali ambiciju u skladu sa EU i Pariskim sporazumom, rekao je Vendel Trio, direktor Mreže za klimatske akcije (CAN), navodi se u saopštenju.
Hronična zavisnost Zapadnog Balkana od uglja rezultira kontinuiranim lošim zdravljem i ranom smrću u regionu i šire.
Zavisnost ove veličine zahteva viziju, ambiciju, odluku, sada, za prelazak na održiv, klimatski prihvatljiv i zdrav energetski sistem, dodala je Vlatka Matković, viši službenik za zdravstvo i energetiku u Savezu za zdravlje i životnu sredinu (HEAL).
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.