Želite da razgovarate sa Firerom? 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Firerov broj nalazi se u berlinskoj telefonskoj knjizi i dostupan je svima, piše list Pravda 20. decembra 1938. godine.

Želite da razgovarate sa Firerom? 2Jedan deo telefonske mreže u svakom gradu u Nemačkoj je rezervisan za državne i upravne funkcionere i nalazi se u registru namenjenom javnosti, saznajemo iz lista Pravda.

Tako je ranije carska kuća u Berlinu imala ceo niz brojeva, koji su bili poznati samo najužem krugu političkih vođa. Ali u poslednjem broju berlinske telefonske knjige, pod slovom H, nalazi se i ime Adolf Hitler, kancelar Rajha.

Svako može, dakle, da pozove ovaj broj i da razgovara sa Firerom, ako ga zatekne kod kuće. Tako je g. Hitler jedini šef države s javnim telefonskim brojem.

Kako list Pravda prenosi, u to vreme, kada ni najveći evropski optimisti nisu verovali da će se izbeći rat, svi činovnici telegrafske službe u Rajhu dobili su od Ministarstva vojske tajne šifre, koje su imali u slučaju rata i neprijateljskog napada iz vazduha.

Telegrafski činovnik Hans Verner napio se jedno veče tokom dežurstava i pošto nije imao posla, pala mu je na pamet luda misao, koju je i ostvario.

Ubrzo potom on je već sedeo pred telegrafskim aparatom i svima redom u Dizeldorfu, varošima i selima dao tajne šifre koje pozivaju na uzbunu.

Nakon toga zavladala je velika panika, sva vojska odmah je mobilizovana. Izvršene su sve pripreme za odbranu od bombardovanja. Kada su sve pripreme bile završene jedan oficir se setio da proveri da li je uzbuna bila opravdana.

Brzo nakon toga se utvrdilo da je uzbuna lažna i da je sve bio deo neslane šale telegrafiste Hansa Vernera. On je odmah uhapšen i na suđenju je dobio kaznu od šest godina zatvora i gubitak službe.

Pored toga Verner je morao i da plati sve troškove koje je izvazvao svojom neslanom šalom.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Želite da razgovarate sa Firerom? 3Upućene su pošiljke čovečanstvu koje će živeti i nakon 5.000 godina, piše list Vreme 20. decembra 1938. godine.

O kulturi i civilizaciji pojedinih naroda i celokupne civilizacije od pre 5.000 godina jako malo znamo. I pored mnogobrojnih otkrića, naši podaci su više ili manje fragmentarni.

Kroz 5.000 godina najveći broj današnjih spomenika, možda skoro svi, veliki gradovi, današnje najmodernije tvorevine, iščeznuće potpuno, srušeni zubom vremena ili zamenjeni novim tekovinama.

Ipak, ljudi iz 6938. godine imaće jasnu sliku o kulturi i civilizaciji njihovih dalekih prethodnika iz 1938. godine.

U jednoj metalnoj bombi koja će se otvoriti tek nakon 5.000 godina, nalaze se svi najvažniji podaci o našem vremenu. Ona je napravljena u Sjedinjenim Državama i namenjena je budućem čovečanstvu.

Bomba je spuštena u zemlju, u jedan naročito betoniran bunar. Tačna geografska širina i dužina, kao i opis mesta ugravirani su na, posebno izrađenim, metalnim pločama, koje su poslate svim većim muzejima i bibliotekama sveta, kako bi lokacija bila sačuvana za buduća pokolenja.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

 List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari