
Izgradnja mini hidroelektrana na Grzi predviđena je na osnovu katastra urađenog u vreme Jugoslavije, koji je obrađen Prostornim planom Srbije, rekao je Paunović FoNetu.
On je ocenio da javnost u Srbiji nije dovoljno upoznata sa tehnologijom rada mini hidroelektrana, zbog čega je kod građana sve izraženiji otpor prema realizaciji tih projekata.
Prema njegovim rečima, domaći propisi su dobri, a uslovi koje investitori mini hidroelektrana moraju da ispune su rigorozni, ali zabrinutost građana izazivaju česti primeri zaobilaženja propisanih standarda i neodgovarajuća reakcija državnih organa.
U poslednje vreme u Srbiji je bilo slučajeva izgradnje cevovoda u koritu reke, iako to Zavod za zaštitu prirode strogo zabranjuje, a bilo je i slučajeva da investitori u vreme niskog vodostaja čitavu reku preusmere u cevovod, kazao je Paunović i dodao da bi, kada bi se poštovali zakoni i propisi, sve bilo bezbedno i građani ne bi imali razloga za zabrinutost.
U Srbiji je u ovom trenutku zbog slabih državnih institucija veoma izraženo nepoverenje građana prema tim projektima, a to je slučaj i kod izgradnje mini hidroelektrane na Grzi, istakao je Paunović.
Nevladina organizacija Alternativni parlament građana počeo je 4. decembra jednomesečnu akciju prikupljanja potpisa za peticiju protiv izgradnje mini hidroelektrane, koja će biti upućena Vladi Srbije i nadležnim ministarstvima i institucijama.
Ево вам одговора зашто се Демократска странка дословно згадила бирачима и омогућила овим Вучићевим примитивцима да владају. Јасно је из одговора г. Пауновића да се и он ”уталио” са инвеститорима. Дизати хидроцентралу у Грзи је ван памети и далеко од здравог разума јер се ради о прворазредном заштићеном природном подручју. Међутим, ако се плати тамо где треба, онда добијемо одговор као овај – Prema njegovim rečima, domaći propisi su dobri, a uslovi koje investitori mini hidroelektrana moraju da ispune su rigorozni, ali zabrinutost građana izazivaju česti primeri zaobilaženja propisanih standarda i neodgovarajuća reakcija državnih organa. Да нагласим, нема тих прописа које би требало поштовати па да би се оправдало уништење Грзе.
Propisi su jasni,
Ovi su izvedeni iz međunarodnih normi očuvanja biodiverziteta.
To postojeći projekti ne uvažavaju.Stav u EU da mini hidro-elektrane donose više štete nego koristi.ZLOUPOTREBA na nivou pojedinih lokalnih samouprava, Očigledno je da lokalne samouprave VAN SVOJE NADLEŽNOSTI, izdaju odobrenja (dozvole) za gradnju mini hidro-elekrana.uključimo građane u proces odlučivanja i kontrolišimo gradnju i rad elektrana,
U Srbiji ne postoje drzavni projekti jos od 3.maja 1992. godine. Sve su to PRIVATNI , i po pravilu projekti koji unistavaju zivotnu okolinu gradjana. A, zna se da je to i po medjunarodnim konvencijama i sporazumima nedozvoljeno.
Pogotovo sada zbog klimatskih promena, kada se 2019.najavljuje kao jos jedna godina u kojoj cemo trpeti posledice od delovanja sunceve baklje. Stvarno bi bilo destruktivno izgraditi minihidroelektranu na reci Grzi, jednoj od najlepsih turistickih lokacija, u istocnoj Srbiji. U ostalom zar se Paracin ne snabdeva vodom sa izvorista iz sliva ove reke. Pa valjda je vaznije da Paracinci imaju zdravu vodu za pice, nego neki Italijan ili Svedjanin da privatno proizvodi struju , unistavajuci floru i faunu sa ove reke, kao sto je to bio slucaj sa uzickim vodovodom. Dok obliznji Djerdap radi sa pola kapaciteta. Ni jedan drzavni projekat ne moze biti u suprotnosti sa zdravljem stanovnistva Paracina i okoline, u koju se ubraja i sliv reke Grze, ma kakvim se obavezama, prostornim planovima i ugovorima sada opravdavao.