
Na Poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu održanom u maju ministar poljoprivrede Branislav Nedimović objavio je da je Industrija mesa Đurđević prva koja je dobila dozvolu da izvozi jagnjetinu u Kinu i kako bi „do kraja juna“ još osam klanica trebalo da dobije istu tu dozvolu.
Direktor IM Đurđević je tada Danasu potvrdio tu vest i rekao kako planiraju da u „u naredna dva meseca“ pošalju prvih 3.000 jagnjadi za Kinu. Međutim, prema podacima PKS, nije zabeležen nikakav izvoz mesa u ovu dalekoistočnu zemlju.
„Nije bilo izvoza jagnjećeg i ovčijeg mesa u Kinu za prvih sedam meseci. Što se tiče drugih vrsta mesa takođe nije bilo izvoza u Kinu“, ističe se u odgovoru Udruženja za stočarsku proizvodnju Udruženja za stočarsku proizvodnju i preradu stočarskih proizvoda PKS.
Prema planovima IM Đurđević, o kojima nam je direktor ove klanice iz Pećinaca Đorđe Kuzminac pričao, probni izvoz trebalo je da bude realizovan najkasnije do kraja jula. Međutim, zašto se to nije desilo i kada će, nismo uspeli da saznamo jer je direktor na poslovnom putu. Ostali smo i bez odgovora Ministarstva poljoprivrede, koje smo prošle nedelje pitali da li je izvoz mesa za Kinu počeo, da li su dozvolu dobile posle Đurđevića još neke klanice i da li se radi nešto na dozvolama za izvoz ostalih poljoprivrednih proizvoda za ovu zemlju. Naime, Nedimović je proletos najavio da bi do kraja godine trebalo da stignu i dozvole za izvoz suvih šljiva, mleka, ostalih vrsta mesa.
„Što se tiče goveđeg mesa, neophodno je da se završi još samo nekoliko detalja i vrlo brzo ćemo moći u Kinu, takođe u neograničenim količinama, da izvozimo i govedinu“, rekao je Nedimović.
Od „neograničenog“ izvoza za sada, očigledno nema još ništa.
Direktor industrije mesa Đurđević nam je u maju rekao kako je dobro što smo dobili dozvolu za izvoz mesa u Kinu i kako je na njihovu adresu stiglo „dosta upita kineskih kupaca“, da je zainteresovanost velika i da je „u planu da u naredna dva meseca pošaljemo probnih 3.000 komada“.
Kuzminac je tada rekao da ne može da zna koliko će se mesa izvoziti, niti da li će Srbija sa svojim ne tako bogatim stočnim fondom moći da ispuni sve zahteve kupaca. „Ono što je sigurno jeste da domaće tržište neće biti ugroženo kada je jagnjetina u pitanju jer su potrošači kod nas pre svega okrenuti svinjskom mesu. Siguran sam da bi Srbija mogla trenutno da izveze 80.000 jagnjadi, da toliko kapaciteta ima“, istakao je Kuzminac.
U Srbiji je krajem decembra prošle godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, bilo 1,66 miliona ovaca, što je za 6,9 odsto manje nego u prethodnom periodu. Krajem 2016. u Srbiji je bilo i tri miliona svinja i nešto malo manje od 900.000 goveda. Ceo stočni fond u 2016. manji je nego ranijih godina. U odnosu na desetogodišnji prosek (mereno od 2006. do 2015) ukupan broj goveda trenutno manji je za 8,9 odsto, svinja je za 12,6 odsto manje, koza za 19, 1 odsto, dok je ovaca u proseku više za 4,1 odsto.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Jadni jagnjici.
Izvoz u Kinu, smejurija.
Cena proizvodnje, troškovi transporta dovode do toga da je izvoz neisplativ za firme iz Srbije.
Sva ova priča je naj običniji propagandni trik.
Mozda su imali samo kolicine dovoljne da podmire potrebe Kineza koji zive u Bloku 70 na Novom Beogradu.Pojedose Kinezi iz Beograda svu planiranu jagnjad za izvoz ,ne moze tu nista nas predsednik.A trebace i nama jer Nova Godina je vec pocela.
Izjava o izvozu mesa u Kinu je čisto politička i za lokalnu upotrebu. Mi uvozimo meso i to ono koje je njajeftinije jer se na njemu u lancu i najviše zaradi. Domaćeg mesa nema ni za naše potrebe. To znaju mnogi. Iz tog razloga se i ne govori glasno o tome. Kupaca za meso ima na sve strane, ali džaba, nema šta da se zakolje. U govedarstvu je najteža slika. Nedostaje nam oko milion krava u poređenju na period pre 15 godina. U svinjarstvu je slično. Ni jedna farma velikog smeštajnog kapaciteta ne radi. Prazne su. . U ovčarstvu je slika različita po Regionima, ali ukupno nedovoljna za bilo kakav ozbiljan aranžman oko izvoza. Sve to se negativno odražava na stočarstvo, pa su farmeri i dalje u opciji smanjenja broja grla. To će se posebno odraziti ove jeseni i zime, jer je godina iza nas katastrofalna po prinosima ratarskih kultura.
Dugo se Srbija neće oporaviti u oblasti stočarstva od posledica veoma loše agrarne politike, uticaja , stihije i neznanja.. A vreme prolazi.
Možda zato što se "Srbija" ne bavi ovčarstvom pa "Srbija" ne može ni da izvozi?
Kao da ste napisali: "Srbija ni jednom nije putovala u Vanuatu mada su ukinute vize."
Na Srbiji je da ukine vize, ali na vama, gospodo, je da putujete.
U zemlji bankrota,gde je idustrija ugašena,ne može biti reči o bilo kakvom poslu u agraru,a kamo li o nekakvom izvozu.
Taman je Ministar Poljoprivrede Nedimovic mahao ugovorom ( na kineskom pismu i srpskom RTS-u ) sa pomenutih 50.000 t,a neupuceni Predsednik obecao i Turcima meso u kolicini 5.000 t…!!! Dok stigne Tramp ostace samo piletina,za izvoz…