
U međuvremenu ponešto od državnih davanja za najveću proizvodnu investiciju u poslednjih 20 ili 30 godina za koju se spekuliše da je koštala državu oko milijardu evra, što kroz subvencije, što kroz naturalna davanja, što kroz poreska oslobađanja za koju je dobila trećinski udeo, može da se vidi u godišnjim finansijskim izveštajima ove kompanije.
Tako se može saznati da je prošle godine država uplatila Fijatu 3,8 milijardi dinara, odnosno oko 30 miliona evra, što je ne samo mnogo samo po sebi, ve} je i za 10 miliona evra više nego 2015. godine.
Najzanimljiviji detalj u prošloj godini je stavka “dodatna davanja” od 1,26 milijardi dinara (oko 10 miliona evra) koje nije bilo u 2015, a “na osnovu dopunjenog i ponovljenog Sporazuma o zajedničkom ulaganju koje su sklopile Republika Srbija, Fiat group Italy i preduzeće (FCA)”. Paralelno sa tim, Fijat je platio državi 1,24 milijarde dinara za PDV dobavljača. Tako proizililazi da je država po svemu sudeći sama sebi platila Fijatov dug za PDV na uvoz.
Duga lista povlastica
Osim toga, lista podsticaja države Fijatu je prilično duga. Ona obuhvata nadoknadu doprinosa za sve zaposlene u periodu od 10 godina, kao i nepla}anje poreza na zarade. Fijat je oslobođen i plaćanja poreza na dobit u periodu od 10 godina i to počevši od godine kada je iskazana dobit. U prošloj godini, recimo, oslobođenje od poreza na dobit je iznosilo 17,3 miliona, a u 2015. godini 31 milion dinara.
Tu su i oslobođenja od lokalnih poreza, kao što su porez na imovinu, porez na sprovođenje urbanističkog plana ili porez za isticanje zaštitnog znaka. Tu su i subvencije za investicije od 10.000 evra po zaposlenom. U prošloj i pretprošloj godini je država u kešu isplatila 674,28 miliona dinara ili oko 5,5 miliona evra godišnje. Slično je urađeno i 2014. i 2013. godine.
Jedna od značajnih stavki u subvencijama je niža kamatna stopa na kredit od EIB-a zahvaljujući garanciji države. Kredit Evropske investicione banke je iznosio 500 miliona evra. Jednu tranšu je garantovala centrala Fijata, jednu italijanska izvozno-kreditna agencija (SACE), a dve tranše Republika Srbija. Ukupna ušteda po tom osnovu u odnosu na tržišne kamatne stope je 6,1 milijarda dinara ili oko 50 miliona evra.
Na spisku je i subvencija države za obuku zaposlenih, takozvanu FAS trening akademiju, za koju se godišnje izdvaja 12,2 miliona dinara, a ukupna cifra koju su srpski poreski obveznici platili i za ovaj trening je blizu 100 miliona dinara. Takođe, Fijat uživa i niže cene energije, mada se u bilansima ne vidi koliko je tačno iznosila ova subvencija. Prvih godina rada italijanske fabrike sprovođen je i program zamene staro za novo koji je finansirala država.
Nije za zanemariti ni to što Fijat ima oslobođenje od plaćanja PDV-a za uvoz alata koji su njihovim dobavljačima potrebni za proizvodnju delova za fijat 500l. Na konto toga Fijat potražuje oko milijardu dinara od države.
Što manje radnika, to više subvencija
U 2016. godini fabrika u Kragujevcu je otpustila 882 zaposlena, pa ih je na kraju prošle godine bilo ukupno 2.405. Ovo je posledica velikog pada u proizvodnji Fijata u Srbiji. U maju je proizvodnja automobila u Srbiji je smanjena za 19 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine, a u prvih pet meseci pad iznosi 10,5 odsto. Na sve to u Kragujevcu već nekoliko dana traje štrajk zaposlenih tako da nijedan automobil ne silazi sa trake pa će tek junski podaci pokazati pad proizvodnje automobila, ali i ukupne industrije. Proizvodnja Fijata učestvuje u prerađivačkoj industriji sa 2,5 do tri procentna poena, pa ako bi zastoj trajao mesec dana, toliko bi najmanje iznosio pad prerađivačke industrije. Međutim, zbog štrajka u Fijatu ne rade ni kooperanti što će doprineti još većem padu.
Zato su sve glasniji oni koji prognoziraju odlazak Fijata iz Srbije s obzirom da se bliži istek desetogodišnjeg ugovora zaključenog 2009, a sa njim i državnih subvencija.
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež napominje da ne postoji nijedna informacija o povlačenju, a da su štrajkovi uobičajena pojava i u Evropi.
„Već tri, četiri godine najavljuje se odlazak Fijata, ali se ništa ne dešava. Mi imamo pad izvoza motornih vozila, ali s druge strane rast izvoza drugih proizvoda kao što su automobilske gume. Pozitivno je to što je privreda diversifikovala izvoz. Takođe, nije ni svim kooperantima Fijat jedini kupac“, ističe Čadež.
Argumenti za tezu da Fijat neće nikuda iz Srbije su i značajna ulaganja u opremu i proizvodnu infrastrukturu u Kragujevcu, kao i ulaganja u obuku radnika. Takođe tu je i činjenica da je rad u Srbiji i dalje jako jeftin.
Da li Fijat lažira fakture?
S druge strane, iz godine u godinu poslovni rezultati Fijata su sve lošiji, pa je prošle godine, prema analizi ekonomiste Dragovana Milićevića, poslovna dobit ostvarena isključivo zahvaljujući državnoj pomoći od 3,8 milijardi dinara.
– Finansijski pokazatelji poslovanja FCA Srbija ukazuju na pad poslovne aktivnosti, što je i očekivano jer se iscrpeo postojeći poslovni model zasnovan na ovom tipu automobila. Bez novih modela FCA praktično funkcioniše dok traje državna subvencija. Kod FCA je neobično i to što je učešće materijala u prihodima 84 odsto, što je nepojmljivo u automobilskoj industriji. Razlog je pre svega nabavka komponenata po uvećanim cenama od zavisnih društava Fijata. Uvoz delova za automobile, samo iz Italije i Poljske za potrebe Fijata vredan je oko 450 miliona prema podacima o uvozu Srbije, a ta ista roba je prema podacima o izvozu iz ovih zemalja u Srbiju vredna 230 miliona evra – kaže Milićević, pozivajući se na bazu podataka o trgovini UNCTAD-a i Trejdmapa.
Prema njegovim rečima, korist od Fijata ima samo onih 2.400 radnika u neto platama koje su ispod republičkog proseka.
„Sa ovim poslovima stoleća Srbija se polako vraća u srednji vek. Moj zaključak je da Fijat odrađuje ugovor zbog toga što mu država pokriva glavne troškove i da posle toga verovatno sledi razlaz. Sve poslovne i finansijske transakcije govore da oni nemaju namere da se ovde duže zadrže“, pesimističan je Milićević.
Štrajk za veće plate – napredak
Ivan Nikolić, saradnik Ekonomskog instituta, napominje da je na vrhuncu proizvodnje u 2013. godini Fijat proizvodio 117.000 vozila dok je plan bio preko 150.000. Za ovu godinu plan je 85.000 vozila. „Još 2012. godine se pominjalo da se planira u 2017. godini redizajn. Sad, baš kada ističe aranžman sa Fijatom imamo štrajk i pretpostavljam da je to pokušaj sindikata da popravi poziciju. Ovo je i kvalitativni napredak, jer su do sada radnici u fabrikama uglavnom štrajkovali da zadrže mesta, a sada traže veće plate, kao što to rade radnici brojnih kompanija u Evropi“, napominje Nikolić.
Počeli pregovori sa upravom Fijata?
Proizvodni radnici u Fijata nastavili su juče totalnu obustavu rada, tokom koje je, do sada, izgubljena proizvodnja više od 3.500 automobila. Čelnici Samostalnog sindikata juče nisu bili dostupni javnosti, te su po sindikalnim kuloarima krenule špekulacije da su „neki pregovori počeli“. Da li zaista jesu, juče nije moglo da se proveri.
Podsetimo da radnici FCA Srbija traže povećanje zarade sa 230 na 315 evra, isplatu dogovorenog bonusa za efikasnost za ovu godinu i nadoknade za prevoz, te promenu organizacije proizvodnje kako bi se eliminisala sve učestalija praksa da radnik, pored svojih, istovremeno završava i proizvodne operacije kolega koji su duže odsutni iz fabrike.
Gradonačelnik Kragujevca Radomir Nikolić juče je rekao da razume zahteve radnika, ali i da razume „kada nema novca“.
– Razumem zahteve radnika, s jedne strane, zato što se u Srbiji i dalje dosta radi za malo novca. Ali, razumem i situaciju kada novca nema, onda treba zapeti i raditi, pa će biti novca – rekao je Nikolić, napominjući da se grad „ponudio“ da bude medijator koji će da spoji Vladu, sindikat i Fijat.
– Do sada nam se niko nije obratio sa takvim zahtevom, ali verujem da oni imaju komunikaciju koja je neki put javna, a neki put nije – rekao je Nikolić. Z. R.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Не заборавите да је "Fiat" Динкићев посао века.Не знам да ли је Danas тада постојао и шта је онда писао.Да ји је могуће да Danas донесе вест када Вучић нешто добро уради,ако то уопште по вашим критеријума могуће,или је то у Danas-у забрањено без обзира на "новинарки кодекс објективност".
Поштовани, а колико је породица живело од плате те фабрике? Сада ти назови штрајкачи могу само да изгубе и оно шта су имали ако се ФИАТ покупи и оде у неку другу земљу. Не верујем да су радници на своју руку ступили у штрајк, више је да су наговоре и на то зарад нечијих политичких поена, а не размишљају да ће остати без ичега.
I posle covek da ostane u ovoj zemlji i radi za ovakve bandite koji je prodsju bud zasto??? Ovo je godinama "javna tajna" ali narod je suvise slep kad mu se i pokaze…
Polako, bicemo gladni jednog dana i sve ce biti drugacije, a mozda i nece
Pa šta mislite ko dobija te pare . Ne mi nego onaj za koga kažu da se u 5 poslednjih godina obogatio i steko bogastvo oko 1,5 milijardi eura. skoro kao mišković za 25 god. Svaka subvencija stranim firmama povlači 30% u njegov dzep.
@Анастасија Марковић: Ocigledno ne razumete procitano( ako ste uopste procitali clanak). Ako Fijat ode, drzava moze biti samo na dobitku, na taj nacin da tih 2.405 radnika sedi kod kuce a da im se i dalje isplacuju plate,porezi i doprinosi kao i do sada, ali ce se zato ostvariti OGROMNA USTEDA NA RACUN SVIH OSTALIH DAVANJA. Moze neko da izracuna koliko mesecno/godisnje i to samo za Fijat, vlast baca NAS novac u vetar To su te "investicije" a narod taj novac krvavo zaradjuje i puni budzet.
@Nicifor sta navedeno u ovom clanku moze da se nazove dobar poslovni potez?
Nicifore znam da sa bot, ali ““ajde… Dinkic je savetnik tvom predsedniku Vucicu! Dinkicevi ljudi rade kod Vucica i za Vucica…
Нићифор
07. jul 2017.
Nisi čitao… naravno da su pisali. Danas postoji još od 90-ih kada je ih je reformator Aca Vučić u noćnim suđenjima osuđivao po Šešeljevom zakonu o informisanju. Informiši se malo pre nego što kudiš poštene i hvališ one koje ne treba
Botici su lepo ruckali sendvicice danas!!! Ljubi ih majka!
Ljudi, hoćemo li već jednom da se odviknemo od onog suludog sindroma Vuka Brankovića, a koji se sada zove Mlađan Dinkić!? Jesmo dali velike pare da Fiat dođe. Da bi ljudi u Kragujevcu imali posao. Te su pare sigurno uzete iz nekog kredita, a koji će da otplaćuje i moja unučica, rođena u Novom Sadu i još hiljade naših unuka iz cele zemlje. To ulaganje je ovim štrajkom stavljeno na kocku. Kad sam rekao da se igraju vatrom, lupali su mi dislajkove. Pogledajmo se, dajemo velike pare stranim firmama, jer drugačije neće da dođu! Govorim o zadnjih 27 godina, a u tom periodu na vlasti je bio čitav politički spektar raznih predsednika, premijera i stranaka. Zašto neće da dođu? Ne znam, možda vide u nama nešto što mi sami ne vidimo. U pravu je Anastasija Marković, vrlo je moguće je da je taj štrajk teledirigovan. Osim onog podatka o osnovnoj bruto plati (38.000), jako se pazi da se ni slučajno ne kaže kolika je neto plata po raznim strukturama. Ljudi iz Kragujevca, čuvajte svoj posao i egzistenciju svojih porodica.
Facit: Ni Cadez ni Nikolic ne znaju sta je to rad i naravno ne smeju da podrze radnike da ne izgube fotelje. FIAT-u odgovara strajk jer ionako prodaja opada. FIAT sigurno nece oticido 2019. a pitanje je i posle toga jer je sve uhodano a novi model odreden. Maloprodajna cena FIAT-a 500L je 50 % visa od realnih 10.000 € koliko je svojevremeno i kostao. Drzava, da je pametna, treba vec jednom da prestane sa subvencijama bilo kome a ne samo FIAT-u jer se time ekstremno iscrpljuje budzet. Sve u svemu, ova fabrika previse kosta drzavu a radnici premalo imaju od toga i kupci preskupo placaju 500 L. Dakle, nije uopste dobro, pa ko god da je zavrteo ovaj posao (Dinkic) ili ga je prosirio (Vucic) aneksom! Poruka radnicima je da istraju jer nemaju sta da izgube – platu od koje se ne zivi!
Ugovor sa Fijatom je potpisao Mladjan Dinkic. Koji je ujedno unazadio Srbiju barem 20g. svojim ugovorima i okultnim lopovlucima i koji je kiparski novac preselio sada u Sberbanku i koji je citavo vreme Vučićev savetnik uprkos tome da je Vucic svojevremeno u Parlamentu pokazivao zatvorenicku garderobu za njega. Ali novac cini cudo, zar ne ?
nikolic razume kad nema novaca za radnike. pa nek nema novaca za njega i tatu koji su posteno opljackali ovu srbiju. a sad se ovako obraca nesretnicima kojima ovaj fiat ne isplacuje dosta ni za zivot.
Neskolovani preduzetnici znaju kad sklopis posao sa Italijanom potpises ugovor i rukujes se nakon rukovanja prebroj prste.
Kako se lako vidi kada se sendvicari umesaju u komentare 🙂
Sto bre meni neko nesto ne pokloni, ceo zivot radim i imam 19 radnika , ceo zivot se borim za sebe i svoje zaposlene, pa makar da mi dadose neki povoljan kredit iz nekog fonda , da i meni povezuju staz recimo evo od prvog prestanem da placam poreze i doprinose.. pa sta ima veze sto nemam 1900 radnika ili 19.000 radnika mozda su moji neki drugi radnici iz neke druge srbije ili oni nemaju pravo da im se poveze staz… nego cu ja da ispadnem baraba gazda a oni sto imaju veliki broj zaposlenih ce biti privrednici godine i ako su opljackali milijarde dinara .. ma de to ima nego u Srbiji .. odoh ja da se uclnaim u sve partije pa kako koja dodje na vlast a ja izvadim knjizicu , drug clan… istaknuti… bole me cose…
Odličan tekst, možda i najbolji o Fiatu do sad. Po svim pokazateljima u tekstu, a najviše jer nema drugog modela, odlazak Fiata se podrazumeva.
Oni će samo premestiti mašine u Poljsku gde im je prava proizvodna fabrika, i ćao amore.
Ipak, treba biti pošten i naglasiti da su Tadić i Dinkić sklepali ovaj ugovor.
"Нићифор"- taj isti dinkic je tom istom vucicu savetnik i saradnik,to si izgleda zaboravio. pojedi bananu,zasluzio si.